Marcin-bingo!Poczekam aż podrośnie :-)
#1138
od listopada 2006
W sumie to nic innego jak pieniążkówka długonoga - Xerula pudens. Przemawia za tym siedlisko, o którym nie wspomniałeś. Jednak po liściach ze zdjęcia widać, że las raczej liściasty:-)
I właśnie takie lasy wybiera ten grzyb. Rzadziej mieszane.
Na podstawie notowań z brytyjskiej checklisty wiem, że pieniążkówka ta jest dość rzadka w Wielkiej Brytanii - 137 notowań*.
Najczęściej towarzyszy dębom i bukom, a nieco rzadziej pod jesionami, kasztanami jadalnymi. Pojedynczo notowana pod olszą i leszczyną.
Inna opcja praktycznie nie istnieje, gdyż naturalnie rosnących jodeł na Kaszubach raczej nie powinno być;-)
W Polsce spotkałem ją tylko na trzech stanowiskach. Jedno nieudokumentowane mam z rodzimej Bilczy.
Z uwagi na zbliżający się wieczór skupiłem swoją uwagę tylko na rzadkich, nieoznaczonych do tej pory borowikach.
-----------------------------------------------------------------------------
* - coraz częściej, ze względu na obecne miejsce zamieszkania będę używał odniesień liczbowych. Z czystej ciekawości zaczynam analizować wpływ różnic klimatycznych i siedliskowych na mykoflorę Polski i Wielkiej Brytanii:-)
(wypowiedź edytowana przez grzybiorz 16.sierpnia.2008)
#1139
od listopada 2006
Klucz, też to potwierdza:-)
Rośnie w parkach lub otwartych lasach, na glebach żyznych w połączeniu z korzeniami drzew liściastych (buk, dąb, leszczyna)
----------------------------------------------------------------------------
Choć jeśli chodzi o żyzność gleby, to jednym moim przypadku była to ziemia nieco bardziej piaszczysta, wymieszana ze szczątkami roślin. Może, to taki wyjątek od reguły.
(wypowiedź edytowana przez grzybiorz 16.sierpnia.2008)
#5269
od grudnia 2003
Napewno to ona.Jak przestanie lać to zajdę tam ją obejrzeć dokładnie.A siedlisko?Aleja dębowa z pomnikowymi dębami,która odziela podmokłą łąkę i łegi(grab,osika) od buczyny z domieszką sosny,lipy.Co tu dużo mówić-moja ulubiona dolina Samborowa (nie tylko moja :-)