#746
we Wrocławiu, w Parku Południowym jest dąb czerwony (schyłkowy) na którym jednocześnie rosną Ganoderma adspersum (vel europaeum) - i to może być ta twoja z kolejnych fotek - i Ganoderma lucidum - ta druga wokół pnia, na korzeniach, ale także i w formie beztrzonowej na pniu
pierwsza jest wieloletnia, druga jednoroczna (a w zasadzie kilkunastotygodniowa - potem zostają truchła
obydwie są zresztą w atlasie grzyby.pl
potrzebny jest przekrój, no i pod mikroskopem można też zajrzeć ale tu bardziej istotne byłyby cechy makro - rodzaj "naskórka" i barwa miąższu, grubość miąższu, warstwowość rurek
No cóż, ze względu na lakownice lśniące obchodziłam to drzewo jak świętość. Coś mnie wstrzymywało przed krojeniem tu czegokolwiek. Teraz trochę żałuję i... będę czekać na inną okazję.
Chyba, że ... huba umieszczone dziś w wątku "rudo białe kopyto" jest tym samym gatunkiem? Tamtą przekroiłam... Rosła kilkadziesiąt metrów od owego lakownicowego dębu.
1. Lakownica lśniaca (Ganoderma lucidum).
2. Wygląda, że może to być lakownica czerwonawa (Ganoderma pfeifferi). Warto obserwować to stanowisko jak pojawią się młode owocniki. Powinna mieć na górnej stronie żółtawą warstwę żywiczną, która w suchym stanie tworzy mniej lub bardziej widoczne żyłkowanie. Żywica często pokrywa też hymenofor, który też jest żółtawy.
3 & 4. lakownica europejska (Ganoderm europaeum).