http://borg.celinternet.pl/priv/karbi/bor1.jpg http://borg.celinternet.pl/priv/karbi/bor2.jpg Dzisiaj bylem na grzybach i zebralem troche borowcow. Mam nadzieje ze to sa borowce, a nie jakies trujaki. Powyzej fotki (slaba jakosc niestety). Nigdy nie zbieralem tego grzyba ani nie widzialem zeby ktos zbieral, zatem znajomosc opieram tylko na zdjeciach w atlasach i Internecie. W zwiazku z tym mam pare uwag i pytan.
Czy warto zbierac tego grzyba? Mowi sie, ze jest on bardzo rzadki i chroniony. Otoz u mnie na polnocnej Jutlandii wystepuje on w duzych ilosciach. Rosnie koloniami podobnie jak maslaki, ale grzyby nie kleja sie do siebie jak maslaki, jest pare centymetrow oddalenia miedzy nimi. Prawda jest, ze wystepuje pod modrzewiami. Tylko u mnie sa prawdziwe zagajniki modrzewiowe. Grzyb rosnie na miekkim mchu i w trawie oraz wsrod wrzosow. Na podsciolce suchej i igliwiu nie wystepuje.
Sa dwa rodzaje tego grzyba. Rzadsza odmiana z zoltym kapeluszem i brazowym. W tych brazowych, w starszych grzybach kapelusz jest wciaz brazowy, ale z odcieniem bordowo-fioletowawym. Jest on zamszowy (taki mechaty) z czubkiem na srodku. Po przekrojeniu jest takze aksamitny miazsz. Rurki zolte, czym blizej trzona tym bardziej wysuniete. Trzon pusty, w mlodszych osobnikach z trzona wylatuje woda (albo jakies soki).
Grzyb w ogole nie atakowany przez robaki. Jedza go tylko slimaki, ale wiekszosc grzybow jest zdrowa.
Czy warto zbiarac tego grzyba? Jak najlepiej przyrzadzac? Te mniejsze zamarynuje w occie, wieksze ususze. Czy na fotce to sa naprawde borowce? Czy jest mozliwosc pomylenia? Nie chce sie zatruc grzybem, nigdy go nie zbieralem. W Danii nie ma ustawy o ochronie grzybow. Dunczycy nie zbieraja grzybow, a jak juz to tylko kurki i podgrzybki. Borowcow jest zatrzesienie, zatem nawet jak uzbieram ich troche to nie wygina :).