Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Meruliusy, lipidy fenolowe itp.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2002 «

#0

2002.11.14 20:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Masur
witam forumowiczow i admina :) (zaczac od plusowania trzeba)

jestem biochemikiem (ekhm wlasciwei dopiero studentem) i wyciagamy rozne takie ciekawe lipidy fenolowe z grzybow w zwiazku z tym musze hasac po lesie i ich szukac i potrzebuje informacji o wygladzie tych grzybkow (o ile nie sa to plesnie i jakies formy mikro czego nie wykluczam, ale wtede mnie to nie interesuje). nasze lipidy stwierdzono w rodzajach:
Merulius, Phlebia (te akurat znam, wiec odhaczone)
Phoma;
Corticium (czy to to samo co:Vesiculomyces citrinus??? - jak tak to tez odhaczyc);
Pulchericum (tez juz wiem jak wyglada to fioletowe paskudztwo);
Verticladiella;
i Stemphylium.

jakby ktos mogl mi udzielic informacji: jak to wyglada, czy wystepuje w Polsce, gdzie rosnie to bede bardzo wdzieczny!!!

#0

2002.11.14 21:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Oj, te rodzaje to duża grupa grzybów, bogata w gatunki i o zmieniającej się w ostatnich dzisiatkach lat systematyce. Sa tam grzyby tworzące większe owocniki jak i zupełna drobnica.

Proponuję wrzucic do google zapytania z poszczegolnymi rodzajami i przestudiowac odpowiedz. Pozwoli to nabrac ogolnego przynajmniej wyobrazenia.
Co z tego da sie znalezc w terenie w Polsce, tak z marszu pewnie niewiele, choc na marginesie pora teraz idealna na takie grzyby.
Dosc pospolite sa Phlebia merismoides i Merulius tremellosus (o synonimie Phlebia tremellosa). Nie interesuje sie narazie blizej takimi grzybami. Dla tych dwoch gatunkow postaram sie dorzucic (dosc dobre) fotografie z tego roku, moze to pomoze i przejrze literature, to w opisach moze znajdziesz troche informacji o innych podobnych jesli sa.

Tak mi sie wydaje ze aby wiedziec co sie bada to chyba zebrane okazy powinien zbadac jakis mikolog specjalizujacy sie w grzybach z tej grupy (Corticiaceae).

#0

2002.11.15 22:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

MASUR
oki juz sobie po trosze poradzilem - wiem ze wszystkie poza Meruliusem i Phlebia to w wiekszosci mikrokopijne grzby glebowe i pasozyty roslin, poza Pulchericium!!! ktory teraz mnie interesuje. Mam juz jego mnostwo fotek z roznych stron sieci (sluze jakby co). no, ale niestety zadnych informacji o biologii i wystepowaniu (wystarczy czy u nas - jak nie to daje sobie spokoj)


co do Meruliusa to mam kilka fotografii, poza tym nazbieralem go juz troche. kurde nie mam aparatu teraz tobym ci zrobil swieze zdjatka - te co masz na stronie sa nawet niezle - szczegolnie ten bmp po lewej - wlasnie tak to wyglada (przynajmniej w listopadzie - niestety wczesniej - ze wzgledu na parszywa dla grzbow letnia pogode [sucho] nie widzialem ich wczesniej - moze takie swiezutkie sa bielutkie?) bo o takie "czyste" "biale" to ciezko.
opis biologii i wystepowania jak chcesz:

Zarodniki: wysyp biały lub kremowy, walcowate, gładkie;
Wsytępowanie: Pospolite od końca sierpnia do grudnia na pniakach, klocach i opadłych gałęziach drzew liściastych w miejscach wybitnie wilgotnych, częstokroć razem z mchami.
Wartość: Jeden z niewielu gatunków organizmów żywych w naszym klimacie, który może być naturalnym źródłem lipidów rezorcynolowych w skali półmakro.
Uwagi: Kolor głeboko zależny od pory roku. Od białego, przez różowy do niemal pomarańczowego. Dotyczy zarówno hymenium jak i wierzchu owocnika.
(w sumie ta informacja to mój domysł)
Mokre cechuje intensywniejsza i ciemniejsza barwa. (znacznie!)


a teraz co do Phlebia jeszcze - spotkalem sie info ze Phlebia Radiatia i Merulius Tr to to samo, albo ciezko odroznic metodami 'normalnej' systematyki - cos ci blizej wiadomo???

#0

2002.11.15 22:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Masur
o i przeczytalem o eksykatach i zachowywaniu grzybow teraz u ciebie.
jak chcesz to mam tego meruliusa w formie gleboko utrwalonej (5 dób w zamrazarce -70stC -->to chyba skutecznie zabija szkodniki o ktorych pisales a propos' wymrazania?, a potem dwudobowa liofilizacja [200-250 mbar, temp=-35stC) - jakbys byl zainteresowany to mejlnij.

#0

2002.11.16 08:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Co do Pulcherricium to w "Fungi of Switzerland" Breitenbach-Kranzlin znajduje P. caeruleum.
Dośc charakterystyczny dzięki swojej intensywnie niebieskiej (ultramarynowej) barwie, gdy świeży.

Wg. tego zródła rośnie nieczęsto na spodniej stronie przewróconych pni i opadłych gałęzi takich gatunków drzew jak: jesion, leszczyna, bluszcz (!), przez cały rok (oczywiście w wilgotniejszych okresach roku).
Sadzac z opisu trzeba by to szukac w lasach o charakterze łegowym i w podmokłych z jesionem i leszczyną, wzdłuż zabagnionych cieków wodnych itp.

Co do zdjec Phlebia i Merulius i eksykatow, to dzieki, mam tyle ze nie obrobione i nie ma ich w atlasie.

#0

2002.11.16 12:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

masur
uu - wlasnie wrocilem z lasu i 1,2kg Meruliusa padlo mym lupem :)

#0

2002.11.16 22:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

masur
a tak zupelnie z innej beczki - co to za grzybo - wyglada jak palce czarnej skorzanej rekawiczki (wymiar opdobny) rosnie przy boku pnia liscistaego drzewa teraz?

#0

2002.11.16 22:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Xylaria longipes albo X. polymorpha (są w tym atlasie), mam lepsze fotki ale tez jeszcze nie opracowane.

A tak swoja drogą, to co jest ciekawego w tych lipidach fenolowych (poza oczywiscie sama przyjemnoscią poznania).

#0

2002.11.17 10:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

masur
no podobny byl - moze bardziej "palco-rekawiczkowy" i wiekszy (u cibie 10-3-mm - te co widzialem dlugosc palca co najmniej - niewazne - ale fajnnie wygladaja - jakby kogos niedokladnie ziemia przysypali :)) )

co do lipidow fenolowych to zapraszam :
http://www.ibmb.uni.wroc.pl/liprez3.htm -> tyle ze po angielsku i nie smiac sie z wystroju :) to nie ja robilem :>

jak juz linki podaje to na moja stronke tez podam:
www.mojeksiazki.republika.pl -> zapraszam!

no i na koniec - wychodzi mi, ze jestes z Dln Slaska, nieprawdaz???

#0

2002.11.17 20:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr
Przepraszam że wtrącam się do naukowej dyskusji ale może zamieścilibyście zdjęcia żeby profani też dowiedzieli się jak wyglądają Merulius i Phlebia?

#0

2002.11.17 21:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (Pimpek)

#0

2002.11.18 11:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

masur
Phlebia akurat ma byc Radiatia ale pewnikiem wyglada podobnie

#0

2002.11.18 17:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (Admin)
Phlebia marismoides i P. radiata to synonimy. Do wiosny :) umieszcze też swoje fotografie (i dam tu znac). Mysle ze dobrze one uzupelnia tą jedna obecną i lepiej pokaza zmiennosc tego z natury bardzo zmiennego gatunku.

#0

2004.03.03 14:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piatek
Nie wiem czy moj glos w dyskusji bedzie mial jeszcze jakies znaczenie w sprawie bo ostatni mail w jest z listopada 2002, ale moze jednak. Otoz co do Phlebia i Merulius to sa to synonimy i tej ostatniej nazwy juz sie nie uzywa. Z rodzaju Phlebia wystepuje w Polsce okolo 10 gatunkow, ale tylko Phlebia radiata i Phlebia tremellosa sa czeste. Pozostale sa bardzo rzadkie i nieraz trzeba sie duzo nachodzic zeby cos znalezc.
Co do nazwy Corticium to pod nia kryje sie wiele roznych grzybow ktore dawniej opisywane byly jako Corticium a obecnie zaliczane sa do innych rodzajow. Vesiculomyces citrinus jest tylko jednym z nich.
Pulcherricium jest reprezentowany tylko przez jeden gatunek Pulcherricium caeruleum (nota bene nazywa sie on teraz Terana caerulea) i nie byl on dotychczas stwierdzony w Polsce. Szanse jego znalezienia u nas sa bardzo male.
Phoma, Verticladiella oraz Stemphylium to grzyby mikroskopijnej wielkosci.
Jezeli chodzi o rodzaj Phlebia lub inne grzyby z rodziny Corticiaceae to chetnie sluze pomoca w ich oznaczeniu. Jedynym warunkiem jest tylko przyslanie mi owocnikow tych grzybow bo zdecydowana wiekszosc mozna oznaczyc wylacznie na podstawie cech mikroskopowych. Do owocnika wymagana jest takze informacja o stanowisku, siedlisku, podlozu, dacie zbioru oraz nazwisku kolekcjonera. Prosze najpierw o kontakt e-mailowy: mpiatek@ib-pan.krakow.pl
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2002 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji