Nie wiem czy moj glos w dyskusji bedzie mial jeszcze jakies znaczenie w sprawie bo ostatni mail w jest z listopada 2002, ale moze jednak. Otoz co do Phlebia i Merulius to sa to synonimy i tej ostatniej nazwy juz sie nie uzywa. Z rodzaju Phlebia wystepuje w Polsce okolo 10 gatunkow, ale tylko Phlebia radiata i Phlebia tremellosa sa czeste. Pozostale sa bardzo rzadkie i nieraz trzeba sie duzo nachodzic zeby cos znalezc.
Co do nazwy Corticium to pod nia kryje sie wiele roznych grzybow ktore dawniej opisywane byly jako Corticium a obecnie zaliczane sa do innych rodzajow. Vesiculomyces citrinus jest tylko jednym z nich.
Pulcherricium jest reprezentowany tylko przez jeden gatunek Pulcherricium caeruleum (nota bene nazywa sie on teraz Terana caerulea) i nie byl on dotychczas stwierdzony w Polsce. Szanse jego znalezienia u nas sa bardzo male.
Phoma, Verticladiella oraz Stemphylium to grzyby mikroskopijnej wielkosci.
Jezeli chodzi o rodzaj Phlebia lub inne grzyby z rodziny Corticiaceae to chetnie sluze pomoca w ich oznaczeniu. Jedynym warunkiem jest tylko przyslanie mi owocnikow tych grzybow bo zdecydowana wiekszosc mozna oznaczyc wylacznie na podstawie cech mikroskopowych. Do owocnika wymagana jest takze informacja o stanowisku, siedlisku, podlozu, dacie zbioru oraz nazwisku kolekcjonera. Prosze najpierw o kontakt e-mailowy:
mpiatek@ib-pan.krakow.pl