Hej hej :-) murszak nie rósł na liściastym.Sosna albo świerk.
#779
od lutego 2007
Możliwe, że sosna, ale w pobliżu nie było żadnych sosen, a ten pień był całkowicie podgnity i bez kory. Tam były same buki i trochę dębów.
#1528
od maja 2002
mikroskop :-(
Zrób preparat w Cotton Blue i zobacz jak zachowują się zarodniki.
#1532
od maja 2002
Miałem koncepcję, że ten grzyb to coś z rodzaju Hypochnicium, w którym to rodzaju zarodniki są głądkie lub szorstkie ale co ważniejsze mają grubą, cyanofilną (barwiącą się na niebiesko w Cotton Blue) ścianę i zazwyczaj są dość duże.
Tutaj widać, że zarodniki są małe i nie reagują na CB.
Na zdjęciach widać natomiast, że grzyb ma strzępki ze sprzążkami - tu już coś.
Teraz pytanie czy wszystkie strzępki mają sprzążki czy tylko strzępki subiukulum.
Jakie są szerokości strzępek w subikulum i w subhymenium oraz jakie są wymiary podstawek?
Zdjęcia nie dają też odpowiedzi na pytanie czy sprzążki są przy podstawie podstawki - jest to trudne, a najłatwiej stwierdzić to barwiąc sobie preparat Red Congo.
Ważne było by również stwierdznie czy zarodniki (lub inne struktury) reagują na odzczynnik Melzera.
Intryguje mnie zdjęcie mikro numer 3. Czy to co widzę to strzępki subhymenium z ziarnistą zawartością czy strzępki subhymenium z inkrustacją?
Z dużą ostrożnością, mając to co mamy teraz zaryzykowałbym stwierdznie, że grzyb to coś z rodziny Atheliaceae.
#837
od lutego 2007
Darku mam suszka. Spróbuje jeszcze zrobić parę zdjęć z Melzerem, CB, RC i wpuszczę je do wątku. Wybacz ale jestem nooooob (jak na razie) muszę się mocno dokształcić, aby wiedzieć co to są strzępki, sprzążki, subiukulum. Chętnie bym to pomierzyłem, ale nie wiem co jest co. Tak więc robię te zdjęcia i proszę o pomoc fachowców, którzy w tej materii mają doświadczenie i są wyuczeni. Myślę, że z czasem będzie coraz lepiej i liznę tej wiedzy dzięki pomocy szanownego grona.