*
W ISF są tylko 2 pewne gatunki Helicogonium ? No tak zaznaczyli. W każdym razie pozostałe różnią zdecydowane cechy mikromorfologiczne, więc są to dobre gatunki.
*
Znalazłem (2007), że Helicogonium nie są przypisane o żadnej rodziny, rzędu, klasy czyli są w grupie (incertae sedis)? Wynika to z tego, że do dzisiaj nikomu nie udało się przeprowadzić badań molekularnych. Nie udało się uzyskać kultur z żadnego gatunku, zaś pobieranie sekwencji z owocnika innego workowca jest skrajnie utrudnione. Uzyskanie sekwencji z owocnika zainfekowanego podstawczaka byłoby o wiele łatwiejsze przy założeniu, że byłby to jedyny pasożyt oczywiście ;) W ziwiązku z tym pozycja taksonomiczna nie jest ustalona.
Natomiast wydaje się, że jest to Helotiales, i że Helicogonium jest bardzo blisko spokrewniony z np. Gelatinopsis, który jest także małym pasożytem NA lub W hymenium innych grzybów. Skoro pasożytuje wewnątrz owocników, w toku ewolucji pozbył się niepotrzebnych elementów jakich jak excipulum czy parafizy i zostawił worki - ona spokojnie wystarczą do przetrwania gatunku a tylko o to chodzi.
*
[...] czyli do drożdży (Saccharomycetes) no własnie, jak nie wiadomo co i jak, to się wymyśla.....
*
Czyli warto zbierać po parę owocników wszystkich Tramella ( z różnych stanowisk), co by wrzucic na chwilę pod mikroskop - wyłapanie worków Helicogonium wydaje się łatwe i szybkie? Nie chodzi tylko o Tremella. Chodzi w ogóle o wszystkie grzyby. Jeśli się je zbiera tylko po to, żeby "zaliczyć" jakiś gatunek - to się raczej na Helicogonium nie natrafi. Trzeba zbierać i mikroskopować nawet i 50-tą kolekcję tego samego "zwykłego" Lachnum - wówczas może się natrafi na zainfekowane owocniki.
*
Pimpek, pisałeś w wątku: https://www.bio-forum.pl/messages/33/29085.html "...Jest to bardzo ciekawy rodzaj (wiem na pewno, że mam jeszcze conajmniej jednego H. w innej Mollisia)" - coś z tego wyszło? Obecnie mam 3 gatunki z rodzaju Helicogonium:
- H. mollisiophilum
- H. orbiliarum
- H. trabinelloides
pozdrawiam
Pimpek