bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Scutellinia trechispora
« »
Jaki to grzyb? Mykologia « starsze wątki (do 2024.09.10) «

#1956
od marca 2022

18.08.2024 Przywidz, na zboczu przydrożnym, dwa duże 1.5 cm owocniki. Nie da się z niej zrobić S. legaliae niestety, ale prezentuje bo rzadka i zdjęcia wyjątkowo poglądowe














#1957
od marca 2022

Jeszcze to

#5586
od października 2009

Z kulistozarodnikowych najczęściej spotykana.

#1958
od marca 2022

Kilkunastu ją spotyka. To i tak nieduża grupa :)

#3727
od sierpnia 2006

Faktycznie, jak Romek pisał w innym wątku, przydałyby się pomiary zarodników. Spotykam też takie trechispory o średnicy zarodników ponad 22um, czyli znacznie większe niż w opisie gatunku. Zapewne ktoś kiedyś przeprowadzi rewizję, doda var. czy coś tam :) i wtedy bez pomiarów zostanie n/n. Nie to, że się wymądrzam, bo daleko mi do tego, ale cytuję i rozwijam myśl Malcolma Graevesa z Ascofrance :).
U mnie to dość popularny gatunek. Najczęstszy ze wszystkich "naziemnych" skutelinek.

#1962
od marca 2022

Napisałem długi list ale mi się skasował. Może to i lepiej. Ja widzę S. trechispora drugi raz w życiu dlatego mnie to cieszy. Nie dyskutuję z potrzebą rzetelnego oznaczania gatunków czyli mierzenia jeśli to konieczne. Ja zbieram kolekcje przy okazji spacerów i o ile uda mi się coś wstępnie zanalizować to przedstawiam. Jeśli nie ma zainteresowania to wyrzucam materiał. Wychodze z zalozenia ze to co robię jest bardziej pomocne niż klopotliwe. Czasem moje typy są błędne i wtedy są odrzucane.
Bez tego typu swoistego "polowania na gatunki," nie miałbym wewnętrznej śruby żeby to robić. Dopiero 4 lata temu zobaczyłem pierwsze czarki austriackie potem smardze itd
i

#7991
od lipca 2005

A ja ciągle czekam na swoje S. trechispora. W tym roku szanse na znalezienie są mizerne, chyba że ta paskudna susza się skończy. Na razie wysycha mokradło za mokradłem i strumień za strumieniem :(

Marianie - jeśli mogę coś doradzić - nie wyrzucaj wszystkiego czego nie udaje Ci się teraz oznaczyć. Z biegiem czasu nabierzesz większego doświadczenia, zdobędziesz kamerkę do pomiarów i podczas długich, zimowych wieczorów będziesz miał materiał do rozgryzania.

#1963
od marca 2022

Dziękuję Grażyno za wpis, i za pozytywną wizję mojej przyszłości :)

#3728
od sierpnia 2006

Marian, nie chciałem się czepiać. Nie to było moim założeniem. Jeśli Cię uraziłem to przepraszam. Też mówiąc szczerze raczkuję w kwestii mikro i jestem w tym cienki jak polsilver :). Również i mnie kręci każdy nowy spotkany gatunek, który udaje mi się znaleźć chociaż gdzie indziej rośnie on setkami czy też tysiącami :).
Pozdrawiam i życzę wielu odkryć :)

#2087
od października 2020

To ja dorzucę 3 grosze od siebie, że spośród kilkudziesięciu zbadanych kolekcji naziemnych włośniczek, wśród których miałem gatunki uznawane za naprawdę rzadkie, niektóre kilka razy, ani razu nie trafiłem na S. trechispora :-)
Może i gatunek częsty (miałem też u siebie jedno znalezisko sprzed 2 lat oznaczone przez Romka), ale niekoniecznie pospolity (chyba że u Roberta:).

#3729
od sierpnia 2006

Jakby co mogę porozsyłać tu i ówdzie :)

#1964
od marca 2022

Sorry za zwłokę w odpowiedzi, na nikogo się nie gniewam :) Pozdrawiam
« »
Jaki to grzyb? Mykologia « starsze wątki (do 2024.09.10) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji