Zbyt pochopnie uznałem tę kłodę za liściastą.Jest duże prawdopodobieństwo,że jest to dawno zmarły świerk.Myślę,że można to sprawdzić obnażając tą kłodę z jej mchowego okrycia (zapewne ujrzał bym sposób wyrastania gałęzi).Jeśli jednak ktoś ma inny,mniej drastyczny,sposób ma sprawdzenie czy to są szczątki świerka,to bardzo proszę o sugestię.
#2661
od maja 2006
Ta kłoda wygląda mi na bukową, a powierzchnia kapelusza jakaś taka zamszowa, coś w rodzaju niszczycy pachnącej - czy wąchałeś ten owocnik?
#541
od października 2007
Ta kłoda wygląda mi na głogową albo na inne Rosaceae. Na 90%
#103
od października 2007
#1545
od maja 2002
Zarodniki są nieco większe niż tutaj napisałeś:-)
Uważam, że ten grzyb to jest Phellinus nigricans.
Niestety wraz z owocnikiem nie otrzymałem ani kawałeczka drewna więc nie mogłem zrobić analizy, żeby się upewnieć ale wygląda na to, że celnie typował Piotr - kłoda musi być bukowa...
Wtrącone w środek wątku zdjęcia grzyba z Salix przedstawiają Phellinus igniarius - gatunek przywiązany do wierzb.
#240
od października 2007
Zarodniki mierzone "na oko",więc ta rozbieżność jest wytłumaczalna.Phellinus nigricans też jest na czerwonej liście.Czy można go zatem zgłosić,czy potrzebne będą jednak badania drewna kłody na której wyrósł?
#963
od października 2007
Grzybek odrasta (na szczęście) w tym samym miejscu,z którego pobrałem owocnik.Odrastający wygląda tak:
Darku,jeśli powyższe typowanie jest pewne prosił bym o potwierdzenie.Byłbym również wdzięczny za wiadomość o Phellinusie z modrzewia,którego Ci podesłałem.
#1655
od maja 2002
W świetle najnowszych badań molekularnych opublikownych w Mycotaxon 104 Phellinus nigricans wyrastające na Fagus to najprawdopodobniej będzie Phellinus alni.
Phellinus nigricans jest związany z... Betula! Pisałem już o tym w jakimś innym wątku.
Phellinus z modrzewia badany z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego odpowiada diagnozie Phellinus pini. Jedyną różnicą jest żywiciel. Według Fischera, który badał okazy Phellinus zebrane w Finlandii z Larix sibirica brak było różnic w budowie elementów mikroskopijnych między nimi, a Phellinus z Pinus, jednak testy zgodności jednozarodnikowych kultur oraz badania molekularne jednoznacznie wskazały, że jest to odręny gatunek, który nazwał Porodaedalea niemelaei. Porównanie dotyczyło P. pini, P. chrysoloma i Phellinus z Larix.
Tak więc nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć Ci jaki to gatunek.
Jest to Phellinus w 100% zgodny morfologicznie z Phellinus pini ale wyrastający na Larix. Prawdopodobnie różni się on genetycznie od "zwykłego" Phellinus pini wyrastającego na sosnach.
Na badanie porównawcze z wykorzystaniem technik molekularnych nie mam środków:-(
Może w przyszłości...
#3352
od maja 2006
Ale ze mnie d... Teraz dopiero załapałem że wg cytowanych przez Ciebie Darku publikacji jest na odwrót (nigricans contra alni),
a przecież pisałeś mi już o tym w emailu.