#1975
od października 2020
Wg mnie dobrze typujesz. :-)
#1976
od października 2020
Gratulacje Stanisław za znalezisko i wyczucie odpowiedniego momentu, bo tej zimy wyszarpać coś ciekawego jest naprawdę trudno
#1977
od października 2020
Dzięki Marian. Warunki tej zimy faktycznie nas nie rozpieszczają.
Ale dodam, że powyższe znalezisko nie było całkiem przypadkowe, bo kilkanaście moich ostatnich wycieczek było prawie wyłącznie w drzewostany z przewagą lub dużym udziałem lipy - początkowo przede wszystkim z celem znalezienia lipnika lepkiego (którego znalazłem 13 stanowisk z 10 ATPOLI...), a potem przede wszystkim szukając tytułowego. No i wreszcie się znalazł:)
Przy okazji: wielu mocno krytykuje mapy BDL Lasów Państwowych; ja też często mam do nich poważne zastrzeżenia... Ale w tym wypadku okazały się (poza pojedynczymi przypadkami) nieocenione - bo nie wiem, jak inaczej miałbym szukać drzewostanów z lipą pod Fromborkiem, Braniewem, Dzierzgoniem, w lasach, których kompletnie nie znam...
#1978
od października 2020
Owocniki na fragmentach substratu przeleżały 11 dni w pojemniku w lodówce (zapomniałem :-/...) i zrobiły się takie "brodate" jak na zdjęciach poniżej. Pomyślałem początkowo, że zostały przez coś porażone, ale w niektórych źródłach widzę na zbliżeniach owocniki też z wyraźnymi włoskami (choć nie z tak gęstymi i długimi jak u mnie).
Czy ktoś z Kustoszy lub Forumowiczów może powiedzieć, czy faktycznie zepsułem materiał zielnikowy i trzeba jechać po nowy, czy może ten gatunek "tak ma"?