Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kurka kurce nierówna
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 sierpień «
i

#562

2005.08.10 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Takie zdziwienie dziesiaj miałem - mój ulubiony lasek (właśnie trwa festiwal Russula) - taki grąd, staczający się miejscami w łęg - w wielu miejscach występuje tam pieprznik rdzawiejący (Cantharellus ferruginascens) (nazwę polska sam wymyśliłem więc niekoniecznie jest ona oficjalna).

Od typowych kurek różni się on:
- siedliskiem (jest to grzyb lasów łęgowych),
- delikatniejszą budową,
- są nieco mniejsze,
- barwą z jakby zielonkawym odcieniem, ale tu sporo zależy od wieku, suchości i nie wiadomo jeszcze czego,
- otarcia, zwlaszcza na powierzchni trzonu i blaszek przybierają rdzawo-czerwono-brązową barwę, tempo i intensywność przebarwienia też jest zmienia (wiek, suchość, może jeszcze coś) - czasem jest to moment, czasem godziny lub niemal wcale

Typowe egzemplarze początkowo są ciemniej żółto zabrwione, z wiekiem są bledsze.

Dzisiaj w dwóch miejscach natrafiłem na sztuki z wyraźnym bordowo-fioletowym nalotem na powierzchni kapelusza i bledszym hymenoforem. Ale przebarwienia, pokrój i siedlisko, były takie same.

Najbardziej spektakularne było to znalezisko (fotka bez korekcji temperatury barwowej, powinna wyglądać na skorygowanym monitorze tak, jak to doświadczałem w lesie) - kapelusze u młodszych były wręcz liliowe.

siedlisko
fot. 1 grupka liliowych rosła na obrzeżu większego zespołu Cantharellus ferruginascens; wszystkie były w tym samy wieku, młode, dobrze uwodnione; na zdjęciu fragment placu z wysypem, wyrwałem niecierpki drobnokwiatowe aby odsłonić owocniki

c.d.n.
i

#563

2005.08.10 21:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Teraz zestawienie obu form ze stanowiska z fot.1

trzy egzemplarze po prawej (najbardziej skrajny odwrócony) to formy liliowo-bordowe z powyższej fotki

bez korekcji
fot. 2 bez korekcji temperatury barwowej, kartonik w dolnym, lewym rogu jest w rzeczywistości szary

z korekcją
fot. 3 z korekcji temperatury barwowej, kartonik w dolnym, lewym rogu jest w rzeczywistości szary

(wiadomość edytowana przez Marek 10.Sierpnia.2005)

#1533

2005.08.10 21:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
A jak mikrocechy Marku? Nie wierzę, że nie sprawdzałeś :)
i

#564

2005.08.10 21:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Jak pisałem na początku, znalazłem też drugie stanowisko "bordowych Cantharellus ferruginascens", rosła tam tylko ta forma (aczkolwiek kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od niej były też stanowiska typowej formy).

trzy owocniki po lewej to forma typowe (rosły w innym miejscu - tu dostawione dla porównania)

bez korekcji
fot. 4 po lewej owocniki formy typowej; bez korekcji temperatury barwowej, kartonik w dolnym, lewym rogu jest w rzeczywistości szary

z korekcją
fot. 5 po lewej owocniki formy typowej; z korekcji temperatury barwowej, kartonik w dolnym, lewym rogu jest w rzeczywistości szary

porównanie hymenoforów
fot. 6 po lewej owocniki formy typowej; porównanie hymenoforów; z korekcji temperatury barwowej, kartonik w dolnym, lewym rogu jest w rzeczywistości szary

(wiadomość edytowana przez Marek 10.Sierpnia.2005)
i

#565

2005.08.10 21:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
Jak widać zabrałem się do wycinania tych bordowych w celach konsumpcyjnych :) po chwili jednak coś mnie tknęło i jeden się ostał z całym trzonkiem.
i

#929

Z tego co zauważyłem, kurki są bardzo zmienne.
Często znajduję pieprzniki ametystowe i stwierdziłem, że mogą się znacznie między sobą różnić. Fioletowe łuseczki czasem są drobne, a u innych owocników bardzo grube i wyraźne. Zmienny jest też ich kolor - od liliowego do wyraźnie fioletowego.
Zdarzają się owocniki masywne, jaki i takie o delikatnej budowie.

Poszczególne gatunki pieprzników łatwiej jest od siebie odróżnić przy bezpośrednim porównaniu - np. pieprznik jadalny i pieprznik Friesa. Różnice między nimi są znaczne, ale na fotce czasem tego nie widać.

U mnie w Beskidach raczej nie ma lasów łęgowych (wiem, że są gdzieś koło Tarnowa, ale to już nie mój rewir ;-)), nigdy w takim lesie nie byłem i pieprznika rdzawiejącego (bardzo trafna ta nazwa) na oczy nie widziałem, ale za to mam tu parę innych ciekawych gatunków ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 « Archiwum 2005 sierpień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji