Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Beżowa zlewające się owocniki na pniu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 luty «
i

#2423
od stycznia 2007

2008.02.05 23:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
2 lutego br. Wzgórze Kokoryczowe - podworski park w Radojewie-Poznaniu mieszczący się na wzgórzu morenowym łagodnie opadającym ku Warcie, łęg zboczowy (Violo odoratae-Ulmetum) z dominacją dębu szypułkowego i wiązu polnego (również lipa, dąb czerwony, platan).

Na pniu podpartym w taki sposób, że nie spoczywa na ściółce, tylko na pewnej wysokości ponad ściółką - beżowe zlewające się owocniki, jak na zdjęciach:

be¿owa tapeta

be¿owa tapeta2

be¿owa tapeta3

be¿owa tapeta4

be¿owa tapeta5

#665
od grudnia 2006

Skórnik szorstki ?
i

#1456
od maja 2002

2008.02.06 13:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Nie. To na pewno wywoła zdziwienie wielu osób tworzących i śledzących wątki tego forum ale na zdjęciach Topazzz jest... Cylindrobasidium evolvens (=C. laeve) :-)
O odgięciu się górnego brzegu owocnika zadecydowało usytuowanie na substracie.
Cylindrobasidium jest bardzo pospolitym grzybem, który pojawia się jako jeden z pierwszych na świeżo opadłych gałązkach czy pniakach (muszą mieć jeszcze korę) i inicjuje proces rozkładu drewna. Grzyb jest w sumie łatwo rozpoznawalny makroskopowo ze względu na charakterystyczny kolorek kremowo-cielisto-jasno-łososiowo-matowy :-), jaśniej zabarwiony brzeg oraz dzięki temu, że owocniki wyrastają na świeżym drewnie (na korze).
Jeszcze łatwiej rozpoznac go pod mikroskopem bo ma duże zarodniki w kształcie pestek jabłek, które często są pozlepiane w pary lub po 3-4; szydłowate cystydy oraz strzępki ze sprzążkami wypełnione kropelkami/granulkami tłuszczowymi. Wystarczy jednosekundowe spojrzenie na preparat i juz wiadomo.

Napisałem, że będziecie zdziwieni, ponieważ jeśli sobie dobrze przypominam wątki z tym gatunkiem, to dotychczas okazy o takiej budowie nie były jeszcze prezentowane.
i

#2426
od stycznia 2007

2008.02.06 19:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Barbara K. (topazzz)
No proszę, popularny grzybek, a w innej postaci :-)))
Dziękuję, Darku, za tyle informacji:)

A z tego, co mi wiadomo o podworskim parku w Radojewie, to można w nim spotkać i inne, zarówno chronione, jak i rzadkie gatunki grzybów..... Rozpoczęłam od obserwacji Exidia truncata, a będę się szykować na następne, może smardze jadalne rozpoczną pochód wiosennych grzybków?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2008 « Archiwum 2008 luty «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji