#1456
od maja 2002
Nie. To na pewno wywoła zdziwienie wielu osób tworzących i śledzących wątki tego forum ale na zdjęciach Topazzz jest... Cylindrobasidium evolvens (=C. laeve) :-)
O odgięciu się górnego brzegu owocnika zadecydowało usytuowanie na substracie.
Cylindrobasidium jest bardzo pospolitym grzybem, który pojawia się jako jeden z pierwszych na świeżo opadłych gałązkach czy pniakach (muszą mieć jeszcze korę) i inicjuje proces rozkładu drewna. Grzyb jest w sumie łatwo rozpoznawalny makroskopowo ze względu na charakterystyczny kolorek kremowo-cielisto-jasno-łososiowo-matowy :-), jaśniej zabarwiony brzeg oraz dzięki temu, że owocniki wyrastają na świeżym drewnie (na korze).
Jeszcze łatwiej rozpoznac go pod mikroskopem bo ma duże zarodniki w kształcie pestek jabłek, które często są pozlepiane w pary lub po 3-4; szydłowate cystydy oraz strzępki ze sprzążkami wypełnione kropelkami/granulkami tłuszczowymi. Wystarczy jednosekundowe spojrzenie na preparat i juz wiadomo.
Napisałem, że będziecie zdziwieni, ponieważ jeśli sobie dobrze przypominam wątki z tym gatunkiem, to dotychczas okazy o takiej budowie nie były jeszcze prezentowane.
#2426
od stycznia 2007
No proszę, popularny grzybek, a w innej postaci :-)))
Dziękuję, Darku, za tyle informacji:)
A z tego, co mi wiadomo o podworskim parku w Radojewie, to można w nim spotkać i inne, zarówno chronione, jak i rzadkie gatunki grzybów..... Rozpoczęłam od obserwacji Exidia truncata, a będę się szykować na następne, może smardze jadalne rozpoczną pochód wiosennych grzybków?