#366
od października 2007
W takim kolorze spotkałam tylko Ramaria botrytis. Jesienią, ponad rok temu, wśród buków. Wtedy tylko pooglądałam ten niesamowity okaz (w pierwszej chwili myślałam, że to coś sztucznego!), ale w sumie nie wiedziałam, na jakie cechy szczególnie warto zwrócić uwagę. A długie miesiące później, kiedy zainteresowałam się grzybkami na poważniej, zaczęłam się bardziej zastanawiać, co to właściwie mogło być. Szukałam i znalazłam. Nieczęsto spotyka się różowe (!) owocniki o takim kształcie i pokroju :-)
W tym przypadku to musiałby być bardzo młody owocnik, a pora roku nie za bardzo, więc sama nie wiem...
#368
od października 2007
Jednak stawiam na młodego Sparassis laminosa, szmaciaka dębowego. Ponoć może być różowawy.
#2527
od maja 2006
Eeeee, gdzie tam Sparassis, to są owocniki czegoś w okolicy, Daedalea, Daedaleopsis czy coś takiego. Był już jakiś czas temu prezentowany na forum, on ma tylko zdeformowany owocnik który hymenofor ma na sobie zamiast pod sobą.
#387
od października 2007
Dobre, dobre :)
Ktokolwiek pamięta, gdzie takie coś ktoś pokazywał i za Daedalea, Daedaleopsis czy coś takiego zostało uznane - podrzućcie odsyłacz do wątku!
Gmatwki, gmatwice i inne o dedaloidalnym hymenoforze (choć w przypadku gmatwic to akurat nie zdarza się tak często) stały się moim drugim obok lakownic konikiem.
Ale różowej gmatwicy z koralówkowatym hymenoforem na wierzchu jeszcze nie spotkałam, muszę to zobaczyć, a nie mogę znaleźć tamtego wątku, o którym pisze Piotr :(
#2528
od maja 2006
Tak, dziękuję Grażyno :-), ale był jeszcze jeden wątek, w którym na zdj. leżąca kłoda pokryta była jakimś grzybem, na którym miejscami wyrastały takie tworki.
(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 27.stycznia.2008)
#388
od października 2007
Grażyna, czy masz może większe makro tego przekroju, zwłaszcza strefy hymenoforu? (swoją drogą, jakie on ma właściwie wymiary? :)
BARDZO mi się grzybek podoba: ciekawe miejsce, ciekawy owocnik, ciekawa pora.
Paulo, niestety nic lepszego ze swoich dotychczasowych zdjęć nie wyciągnę:-( Rozmiar takiej pojedynczej "główki kalafiorka" - do 1,5 cm (na przekroju sa 2 "główki")
#390
od października 2007
Podesłałam Ci kilka "sztuczek", takich sposobów na makro. Mi pomagają wyciągnąć maksimum z mojego prymitywnego sprzętu, i nawet w terenie na ogół działają...
Nie uwierzę, że masz gorszy aparat od mojego :)
#1436
od maja 2002
Niestety jest to owocnik zdeformowany i z tego powodu praktycznie nieoznaczalny. Niewielkie szanse na oznaczenie są, jeśli wykształcił podstawki i zarodniki. Ponieważ w pobliżu widzę owocniki Trametes, najbardziej prawdopodobne wydaje się, żę są to właśnie zdeformowane owocniki tego gatunku. Jednak to tylko przypuszczenie. Może to być inny poroidalny gatunek, który z zimna lub z powodu pasożytów wykształcił takie nietypowe owocniki.
#391
od października 2007
Dopóki do własnej łapy tego zdeformowanego nie dostanę, to go nie skrytykuję:) Jak dla mnie normalny jest, skoro mrozów nie ma, a wszyscy dookoła normalni i rosną... Chciałabym bardzo zobaczyć dokładniejsze fotki.
(wypowiedź edytowana przez mykola 28.stycznia.2008)