#4678
od sierpnia 2002
A czy ktoś wie czym KOROWA różni się od ODKOROWANEJ (Phleogena decoticata)? Nazwa wsykazywałaby na to, że rośnie w miejscach pozbawionych kory, ale IF twierdzi, że to nie jest mocny gatunek. Ma jakieś mocne cechy odróżniające od P.faginea?
Dzięki Marku za linka:) Zanim rozpoczęłam ten wątek czytałam o suchogłówce między innymi w atlasach Darka i Marka, i przejrzałam sporo różnych zdjęć w sieci. Zdecydowałam się pytać o suchogłówkę tylko dlatego, że w zasadzie wszystkie opisane we wspomnianych atlasach cechy mi pasują... no może z wyjątkiem zapachu, którego nie sprawdzałam, bo w lesie jeszcze nie wiedziałam, że powinnam... Ponadto te moje domniemane suchogłówki nie rosną na korze a na drewnie - taki przypadek jednak miał także Darek, więc to nie wyklucza suchogłówki.
#1418
od maja 2002
Myślałem, że P. decorticata to synonim Phleogena faginea.
Wydaje się, że na zdjęciach jest właśnie Phleogena faginea.
Rosnące na korze widziałem tylko dwa razy - w Magurskim Parku Narodowym i w Puszczy Białowieskiej.
Pozostałe spotkania z Phleogena faginea to owocniki rosnące na odkorowanym drewnie.
Polska nazwa nie jest specjalnie szczęśliwa :-( Lepiej używać łacinskiej :-)
No to nadzieja rośnie:-) Cały czas marzyłam, żeby JĄ spotkać:-) i wierzę, że w "moim ulubionym kawałku Puszczy" też JĄ kiedyś namierzę;)
#1420
od maja 2002
Owocniki w zielniku intensywnie pachną maggi. Mam takie zebrane cztery lata temu i zapach wcale nie osłabł. Daje się wyczuć nawet przez foliowy worek :-)
Nie zbierałam ich jeszcze bo najpierw chcę tam wpaść przy lepszej pogodzie i w korzystniejszych warunkach spróbować ładniej je obfotografować. Z całą pewnością przy najbliższej okazji również je dokładnie obwącham;-)