#1570
od października 2020
Ogrodniki k/Milejewa, koszona łąka. Licznie, co najmniej 20-30 owocników, największe ponad 4 cm. średnicy. W dotyku suche lub co najwyżej nieco śliskie, ale nie lepkie. Bardzo duża rozpiętość barw - od jasnopomarańczowych, przez łososiowe do zupełnie czerwonych. Wszystkie z charakterystycznym "sutkiem" lub inaczej wyróżniającym się środkiem.
Zgodnie z zasadą "jeden gatunek - jeden wątek" dzisiejsze znaleziska dzielę na 3 wątki, choć miałem niemały kłopot, żeby poszczególne grupy podzielić/połączyć i nie wykluczam, że nr 1 i nr 2 to ten sam gatunek.
Dodam jeszcze, że z tej łąki w zeszłym roku z wilgotnic wysyłane były (już potwierdzone) tylko H. psittacina, więc dzisiejsze to "nowe" gatunki.
#1573
od października 2020
Robert, z nieba mi spadłeś z tym typowaniem:-), bo gryzło mnie, że nie mogę nic sensownego dopasować, mimo że grzyb wydaje się dość charakterystyczny. A dziś gryzło jeszcze bardziej, bo znalazłem kolejne stanowisko (oddalone o 6 km) chyba tego samego gatunku. Oczywiście czekamy na mikroskop Błażeja, ale typ wydaje się mocno prawdopodobny.
Pytanie: miałeś z tym gatunkiem do czynienia? (z PL, od sąsiadów?)
Wyszukiwarka bio-forum na hasło "subpapillata" milczy...
Tak. Miałem, ale tylko raz. To bardzo rzadka wilgotnica. Z przyjemnością bym pofotografował ją jeszcze :)
Pl. Nad morzem :)
#1574
od października 2020
Że rzadka, to się domyśliłem po ilości źródeł:-)
Swoją drogą, może mi ktoś rozjaśni (Błażej?), jak to jest, że ww. gatunek - podobno - jest w: B. Gumińska, Flora Polski, t. XXVI, Kraków 1997 (tzn. taką informację znalazłem, bo nie mam dostępu do tej pozycji), a w czekliście Wojewody go nie ma (i w publikacjach po 2000 r.) To w końcu był notowany z PL czy nie był?
#1576
od października 2020
Dziękuję za informację, zatem znalazłem błędne dane (nie będę podawał źródła).
może jest jako jakiś synonim, ale w skorowidzu brak
Wysyłałem Błażejowi kolekcję grzybów łąkowych spod Ustki, z jesieni 2019. Tam powinna ona być :)