też tak sądzę, że to Exidia plana :)
A ja, że Exidia truncata.
a jak można rozróżnić te dwa gatunki od siebie? Wyczytałem, że owocniki Exidia truncata nie są ze sobą pozrastane, a patrząc na zdjęcia wydawało mi się, że jednak zrastają się ze sobą...
#2295
od stycznia 2007
Przywiozłam ze sobą gałązkę z tym okazem, tak więc z totalnym spokojem, ale jeszcze raz dokładnie mu się przyjrzę.
#316
od października 2007
Basiu, masz swojego pierwszego "R" z czerwonej listy! Gratulacje!!!
Ja też myślę, że to Exidia truncata.
Skoro masz eksykat, no to chyba możesz zgłaszać do rejestru :)
(wypowiedź edytowana przez mykola 13.stycznia.2008)
#2300
od stycznia 2007
Doczekałam się mojego pierwszego "R"? Naprawdę? :-)))))))))))))))))))))
#317
od października 2007
Tak, Basiu, zapraszam do rejestru z tym i z tym drugim - jeśli rosły dostatecznie daleko od siebie, żeby uznać to za dwa stanowiska.
Kamil, kedzierzawy tworzy "placki" owocników o powierzchni bardzo pofaldowanej. Trzoneczkowate mogą wyrastać grupą, ale zawsze oddzielisz jeden owocnik od drugiego i mają charakterystyczną gładką powierzchnię z malutkimi brodawkami bardzo wyraźnie widocznymi na zdjęciach Basi.
#2308
od stycznia 2007
Aniu, dziękuję za informację!!! :)
Takie z listy "R" można pobierać? Ile pobrać, by było OK?
Odległość między dwoma stanowiska wynosiła ok. 50-100 m, dokładnie dziś to stwierdzę, to myślę, że są to dwa różne stanowiska???
A jeszcze mam trzecie jakieś 30-50 m dalej, ale wyglądał inaczej, tak tak bardziej "mózgowato", fotkę robiłam prawie o ciemku, więc jest poruszona... Dziś wszystko pouzupełniam i wątek o tym trzecim też założę.
No i E. truncata występuje na dębie a E. plana na brzozie, czy tak ?
Basiu, za stanowisko przyjmij oddział leśny (czyli tu jedno stanowisko z kilkunasoma owocnikami w odległości kilkudziesięciu metrów).
Nie można pobierać tylko gatunków chronionych. Te z listy można (mimo, że niektóre są dużo bardziej rzadkie od np. chronionego siedzunia czy purchawicy). E. truncata jest w sumie bardzo pospolity, tylko chyba przeoczany. Wystarczy fragment gałązki z jednym owocnikiem lub grupka owocników z jednego z tych wymienionych miejsc.
Andrzej, czasem oba rosną obok siebie. Kedzirzawy ma większy "zakres gatunkowy substratu" - kilkanaście gatunków drzew liściastych, a trzoneczkowaty - mniejszy - przede wszystkim dęby, ale też bardzo często rośnie na lipach.
Wielkie dzięki za cenne wskazówki. Przydadzą się przy zbieraniu grzybków. Do kwietnia będę je intensywnie zbierał, bo widzę tu u siebie niezłą kopalnię tych "R" i nie tylko.
Aniu, a moje - okolice Gniezna - w kwadratach ATPOL jaki mają numer?
#2311
od stycznia 2007
A jedną gałązkę ze znaleziskiem, które opisuję w TYM wątku to już przywiozłam :)
To ta gałązka, którą widać na pierwszej fotce - ta krótka oparta o tę długą :)
dziękuję za wyjaśnienie :)