Co trzeba robić aby poprawnie oznaczać rodzaj
Scutellinia:
1. zmierzyć długość włosków marginalnych ( wybierać najdłuższe )
2. pokazać jakie są podstawy włosków marginalnych
3. zmierzyć średnicę włosków i grubość ścian ( cecha nie występuje w kluczach ale jest obecna w opisach gatunków)
4. zmierzyć reprezentatywną grupę zarodników, najlepiej z wysypu, jeśli z suszka to mierzyć to co się ma, wybierać najbardziej dojrzałe zarodniki, obliczyć Q (stosunek długości do szerokości)
5. wybarwić zarodniki w CB, pokazać jak najlepiej rysunek ornamentacji, na krawędzi zarodnika zmierzyć jej wysokość i szerokość. Aby ornamentacja była wyraźniejsza można ostrożnie przepłukać preparat wodą (istnieje ryzyko wypłukania zarodników)
6. w niektórych przypadkach niezbędnie jest podgrzanie preparatu nad niebieskim płomieniem gazu lub nad palnikiem spirytusowym. Jest to konieczne przy oznaczaniu gatunków z odklejającym się perisporium w gorącym CB, ja stosuję ten zabieg w przypadkach słabo wybarwiającej się ornamentacji, robię to w sposób następujący odrobina hymenium na szkiełko,brutalnie rozmazuję ostrzem żyletki i nanoszę dwie krople CB, podgrzewam do drugiej pary, czyli dwa razy pierwszy raz do pokazania się pary, po ostygnięciu powtarzam czynność, przepłukuję wodą i oglądam. Przy tak robionym preparacie ryzyko wypłukania jest niewielkie
7. następnie klucz i ostateczne oznaczenie ( czasami oznaczenie jest niewykonalne z racji niedojrzałości owocnika, w przypadku eksykatów również z powodu połamanych włosków marginalnych)