#1396
od października 2020
2023.05.20, Elbląg, las Bażantarnia. Buczyna z dodatkami, na powalonym (chyba dość niedawno) wiekowym dębie, na korze kilkadziesiąt owocników w rozproszeniu. Ściśle przyrośnięte do substratu, brzegi owocników nie przyrośnięte, miejscami odgięte. W momencie znalezienia suche, twarde i kruche. Po konkretnym nawilżeniu zyskały nieco elastyczności, ale zarówno suche, jak i nawilżone nie przebarwiają się na czerwono po uszkodzeniu.
W jednym ze źródeł znalazłem, że
A. disciforme na przekroju ma widoczne strefowania kolejnych przyrostów - coś takiego (chyba), choć dość słabo, widać na ostatnim zdjęciu.
#3002
od września 2006
Wygląda na to drugie :) Dla pewności trzeba by sprawdzić chociaż zarodniki, pewnie w tych suszkach zaplątały się jakieś.
#1397
od października 2020
Wielkie dzięki za opinię. Nie udało się zrobić z niego drewnowca popękanego (no co? przecież popękany;), ale gdyby się potwierdził drugi tytułowy gatunek, byłbym nie mniej zadowolony.
Niestety sam nie mikroskopuję...
Błażeju? :-)
#3003
od września 2006
Drewnowiec już za młodu wyrasta popękany, choć później, jak wysycha ta cecha się pogłębia. Jest też dużo grubszy, tworzy rozległe owocniki, no i chyba łatwiej go znaleźć. Według mnie można zgłosić to znalezisko do GREJ jako tarczóweczkę.
#1398
od października 2020
Z tym drewnowcem trochę żartowałem:), bo po obejrzeniu wielu zdjęć mniej więcej wiem, jak powinien wyglądać, i już po chwili wiedziałem, że to nie on... Ale dobrze, że nie odpuściłem tematu, bo jak się okazuje, może to być gatunek nawet potencjalnie rzadszy. Jeszcze raz serdeczne dzięki:-).
W takim razie zgłoszę (o ile Kustosz nie zaprotestuje), tylko dobiorę trochę materiału, bo wziąłem niewiele owocników i trochę je zmaltretowałem.