#1313
od maja 2002
Ha!
Jest bardzo, bardzo prawdopodobne, że ten grzybek to jest Dacryobolus karstenii, niezmiernie rzadko notowany. Zbierałem go tylko w Puszczy Białowieskiej i rezerwacie Śrubita w Beskidzie Żywieckim. Przede mną :-) w Polsce zbierał go tylko Eichler w 1899 i 1900 roku.
Jeśli mikroskop potwierdzi moje przypuszczenie (oczywiście dołącz do najbliższej przesyłki:-) to jest RARYTAS.
No proszę - ja grzebię sie z tapetowaniem a tu taka dobra wiadomość:-))) Oczywiście, że grzybek pojedzie do Ciebie, a ja będę trzymać mocno kciuki, żeby Twoje przypuszczenie się potwierdziło:-)
#1330
od maja 2002
No wiec, obydwa grzybki to zgodnie z przypuszczeniem Dacryobolus karstenii !!!
Bardziej typowy według opisów jest ten drugi - chodzi o guzkowatą powierchnię, jednak wszystkie moje znaleziska wyglądały jak Twój pierwszy. Dlatego do tej pory trochę drażniła mnie polska nazwa - płaszczek gruzełkowany. Oczywiście on tą guzkowatość traci z wiekiem i dojrzałe okazy bywają zupełnie gładkie.
Przeglądnąłem zielnik prof. Domańskiego i on również zbierał ten gatunek w Puszczy Białowieskiej (jako Stereum karstenii), jednak nigdy tego nie opublikował - nawet w kluczu w małej florze nie ma wzmianki o wystepowaniu w Polsce, a jedynie "szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej". Tym samym moja chełpliwa uwaga, że "przede mną zbierał go tylko Eichler" okazała się mocno przesadzona :-)
Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego informacja o występowaniu Dacryobolus karstenii w Puszczy Białowieskiej nie znalazła się w Checklist. Przy najblizszej okazji pomęczę o to profesora Wojewodę.
SUPER!!! Wielkie dzięki Darku:-))) W piątek mam kolejny etap batalii o rezerwat (Rada Parku) więc ten rarytas jest kolejnym cennym argumentem do wykorzystania:-)
#1429
od maja 2002
Tak, to bardzo prawdopodobne, że to równiez jest Dacryobolus karstenii. Jednak oststeczna decyzja należy do mikroskopu.
I znów ten mikroskop:( No trudno - muszę go zapytać;)