#4568
od sierpnia 2002
trzeba by poczekac na.... Anie R., która ostatnio kilka dni temu "zaliczyła" ten gatunek ;)
Zatem poczekam,może zajrzy...
Bardzo, bardzo duże prawdopodobieństwo, że to ten gatunek - T. globospora - pasożyt pyrenomycetes.
#1298
od maja 2002
:-(
Niestety może to być równiez Tremella indecorata.
Bez pomiarów zarodników się nie obejdzie, niestety:-(
Dzięki.No tak,czułem,że musi być jakiś haczyk;).Czy rozerwania kory to działanie tego trzęsaka,czy też innego grzyba, na którym trzęsak pasożytuje? Cały fragment gałęzi jest nimi pokryty.Grzyb jest bardzo nietrwały,po nocy w domu "znika".W lesie starsze(chyba)owocniki stają się bardziej mleczne.W sumie znalazłem 3 stanowiska w okolicy.Czy byłaby szansa,żeby ktoś przyjął do mikroskopowania?
#1304
od maja 2002
Haczyk jest raczej bonusem ponieważ T. globospora na Czerwonej Liście ma kategorię E (wymierający), a T. indecorata - Ex ! (w tym przypadku czytaj: "wymarły lub zaginiony"). Ostatni raz zbierany przez Eichlera w 1900 roku.
Jeśli masz na myśli te brodawkowate zgrubienia w pęknięciach kory to własnie podkładki (stromy) żywiciela - jakiegoś Pyrenomycetes, którego też przydałoby się oznaczyć. Tremella pasożytuje na starych podkładkach więc pęknięcia kory to raczej sprawka żywiciela chociaż z opisów wynika, że również Tremella może rozwijać się pod korą w pobliżu podkładek i powodować spękania.
To nie jest moja grupa, ale zrobię wyjątek żeby sprawić przyjemność mojemu promotorowi i przyjmę grzybka pod mikroskop. Adres wysyłam na priva.
Jeśli możesz to wyślij reperezentatywną próbkę z każdego stanowiska - fragment gałazki. Tym, że "zniknęły" nie przejmuj się. Opis stanowiska mile widziany(lokalizacja, zbiorowisko roślinne, substart, data zbioru, nazwisko zbieracza itp.).
#1308
od maja 2002
:-)
W przypadku cienkiej gałązki pobierza fragment (odcinek) z owocnikami.
W przypadku grubej gałęzi na pewno uda się odszczypać/odciąć fragment kory z owocnikami. Każde stanowisko zapakuj i opisz oddzielnie. To na wszelki wypadek jeśli to dwa różne gatunki.
Oczywiście przed wysyłką spokojnie wysusz, można na kaloryferze lub w suszarce w temp. nie wyższej niż 40 stopni. Np. w suszarce z Niewiadowa jest to pierwszy zakres suszenia, jeden przełącznik włączony.
Możesz (było by to bardzo pomocne) pakunki oznakować dodatkowo: "wątek 33/140125 zdjęcie 1,2,3", "... zdjęcie 4" itd. Dzięki.