Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Boletus ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 grudzień «

#4
od listopada 2007

Proszę o pomoc w identyfikacji 12

#6362
od maja 2003

2007.11.29 18:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Witam nowego uczestnika :-)
Tym bardziej witam, że zadebiutował na forum wypełniając kilka zgłoszeń do rejestru :-)

Mam dwa pomysły na tego borowika - albo zaplątany do dabrowy sosnowy, albo brązowofioletowy (B. separans), którego na oczy nie widziałam i po obrazkach wydaje mi się.
i

#4548
od sierpnia 2002

2007.11.29 19:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
ZGŁOSZENIA DO REJESTRU !!!! No jasne !!
A ja widzę, że Azylanta7 jescze nigdy nie widziałem..... a tu nagle wiadomość numer 4 ! No i głowię się, szukam.... no nie mam nic od niego - ale teraz jasne! Przecież zgłoszenia liczą się jak post !

Witaj Wiesiek !!

Pimpek

#7
od listopada 2007

Witam Wszystkich Czcigodnych uczestników Forum! Pani Anna ma rację, to musi być (B. separans)http://www.damyko.info/ForumA/files/hrib_hnedofialovy_604.jpg. Po obejrzeniu tej i kilku innych fotografii jestem tego pewien. Teraz wiem dlaczego mój ojciec nazywa je borowikami bukowymi (w obu znanych miejscach występowania w podroście występuje buk. Ślicznie dziękuję za pomoc

#4301
od grudnia 2003

Witamy i czekamy na więcej!Na Forum mówimy sobie (piszemy) po imieniu bez tytułów :-)

#6363
od maja 2003

2007.11.30 19:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
B. separans nie ma w czekliście - jak znajdziesz go w następnym sezonie - bardzo proszę o zasuszenie i zgłoszenie do rejestru.
I tak, jak pisze Mirek, tutaj wszyscy mówimy sobie po imieniu od gimnazjalisty do emeryta i od "nowego' do "wielce czcigodnego" ;-)

#9
od listopada 2007

Na pewno to uczynię. Grzyby to moja pasja (mojego syna również - foto). Co do forum - uczę się dopiero , wybaczcie więc jeśli palnę jakąś głupotę.
Wiesiek
1

#20
od listopada 2007

Chyba zbyt wcześnie odtrąbiłem sukces sklasyfikowania ww borowika jako B.separans. Coś nie dawało mi spokoju i po oglądnięciu zdjęć i przeczytaniu większości opisów B. separens i B. pinicola dostępnych w sieci doszedłem do wniosku, że ww borowik nie może byś przedstawicielem gatunku B. separans:
1 - inny kolor skórki kapelusza (80% zdjęć B.separans)
2 - wyraźne zmiany kolorystyczne w m-cu zagnieceń i przecięcia B.separans (ww borowiki nie zmieniały barwy)
3 - wyraźnie bardziej żółty kolor rurek B.separans
Domniemuję że niewielka część zdjęć przyporządkowana do B.separens przedstawia inny gatunek, co w pierwszej chwili skutecznie wprowadziło mnie w błąd.

Od sklasyfikowania ww borowika jako B.pinicola początkowo odstręczało mnie kilka cech:
1- jednoznaczny związek z sosną (bór suchy?)
2- nieco inny wygląd na wielu zdjęciach
3- zbyt późna pora owocowania VII - X (ja znajdowałem swoje V-IV)
4- nigdy nie znalazłem "moich" borowików pod sosnami
Pozostałe cechy pasowały idealnie (większy ciężar właściwy, kształt i kolor trzonu oraz rurek kapelusza). Wtedy natknąłem się na wzmiankę o borowiku ciemnoczerwonym (ver.fuscoruber) - wiele cech zaczęło pasować: współżycie ze świerkiem i bukiem, bardziej krępy kształt trzonu, pora owocowania (od V). Jednak wciąż mam wrażenie że wiele opisów i fotografi B.pinicola jest fuzją opisu dwóch różnych gatunków grzyba (B.sosnowy i B.ciemnoczerwony), np umiejscowienie niektórych egzemplarzy B.pinicola w buczynie ,nieco inna kolorystyka itp.
Co o tym wszystkim sądzicie?
i

#238
od czerwca 2006

2007.12.04 00:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystyna Hładij (krzysia)
Żyję w błogiej nieświadomości, że B. separans to rzadkość. Znalazłam ich kilka w bukowym lesie (przechodziłam turystycznie i nie szukałam grzybów) w drodze na Błyszcz - ten w Beskidzie Nowosądeckim.

#21
od listopada 2007

Przeglądając setki zdjęć borowików zastanawiałem się nad granicami zmienności wewnątrz gatunku, zakładając ten sam czas, warunki i miejsce obserwacji. Porównując poniższe zdjęcia (Boletus reticulatus ?)wyraźnie widać wiele cech różniących osobniki

1
Znaleziony 26 czerwca na leśnej drodze

2
2 lipca na tej samej drodze kilka metrów obok

3
4
5
Foto 3,4,5 - młody i dojrzały rosnące obok siebie w odległości 2m znalezione 25.06 przy leśnej drodze (dąb, grab,lipa).

Wszystkie te borowiki rosły w odległości kilkudziesięciu metrów od wystawionych wystawionych wyżej B.separans ?

Najbardziej jednak zastanawia mnie para borowików przedstawionych niżej znalezionych 23 sierpnia w cienistym lesie (dąb, grab, lipa, buk)w odległości kilku metrów od siebie na takim samym podłożu w identycznych warunkach. Oba należałoby sklasyfikować jako B.edulis (chyba, że się mylę).

6
7

W podobnych warunkach znajdowałem borowiki grabowe oraz bardzo podobne do B.reticulatus z ciemnobrązową zamszową skórką kapelusza zwane w tej okolicy borowikami osikowymi rosnącymi pod topolą osiką. (niestety nie mam zdjęć)
Być może więc istnieje więcej gatunków borowika niż jest to podawane w ogólnie dostępnych publikacjach.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 grudzień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji