Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Rozmaite grzybki na Taxus baccata
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 listopad «

#160
od października 2007

2007.11.24 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Ponieważ parę osób się tym interesowało, chciałabym pokazać, że na Taxus baccata rośnie bardzo wiele grzybków, zwłaszcza o tej porze roku. Jako obłożnie chora, jechałam dziś do lekarza, no i zupełnie przypadkowo wzięłam ze sobą aparat oraz statyw.
Tak czy tak, niestety większości zdjęć takich minimodeli w plenerze nadal nie umiem zmniejszyć do rozmiaru < 100 KB bez drastycznego spadku jakości, ale jeśli kogoś interesuje, to:
a) o cisowych grzybkach po pół roku już całkiem sporo mogę powiedzieć (na przykład kiedy i gdzie rosną, ale też o różnicach morfologicznych), a takich "tylko z cisem" albo "tylko na cisie" jest więcej i właśnie jest sezon,
b) służę fotkami oryginalnymi - więcej i w normalnej rozdzielczości. W tym zdjęcia "piórkowców", podczas zmniejszania których straciłam nerwy i zrezygnowałam.
c) w razie potrzeby jakiś eksykat też da się załatwić od ręki (to są niesamowicie krótkożywotne grzybki, więc radzę się spieszyć).

Jadę kolejno, drzewkami.

Taxus baccata nr 1. Niskie nasadzenia to tylko i wyłącznie cisy, a więc z sąsiadów warto wspomnieć o wielkich świerkach, tui, no i... Zresztą, oczywista wskazówka wisi tuż nad kapeluszami, po lewej stronie;-)

Grzybki są gigantyczne, wręcz olbrzymy - większy ma na pewno niemal półtora centymetra w kapeluszu. To jest odmiana "powietrzna" - potrafią naprawdę bardzo wysoko rosnąć, uwielbiają cisowe dziuple i zacienione wnęki. Nagie, długie trzony i "fatamorganowa" falbanka pod kapeluszem (a tak naprawdę jej nie ma!)


na cisie_01


na cisie_002



Taxus baccata nr 2. Tutaj rozmiary kapeluszy bardziej przystępne, jakieś siedem i trzy, trzy i pół milimetra. Trzony efektownie włochate. Na obu zdjęciach niezauważona podczas sesji długonoga modelka zrobiła mi skalę (uprzedzam wrażliwe osoby).
To typ "niby zawsze na ziemi, ale tak naprawdę tylko na cisie".


na cisie_003


na cisie_004



Taxus baccata nr 3. A tym mi się nie chciało zaglądać pod kapelusze, bo ładnie tak wyglądały, po pół centymetra każdy.

na cisie_5



Taxus baccata nr 4. Piękne, prawda? Żarówiastoczerwone ziarenka maku, każde grubo poniżej 1 mm. Z lewej sympatyczna biała tapeta. Na drugiej fotce już nie tylko tapeta, ale nic, co ptasie...


na cisie_006


na cisie_007



Taxus baccata nr 5. Niby to samo, ale ogromne! Ponad 1,5 mm ziarenko.


na cisie_zapomniany wielkolud



Taxus baccata nr 6. Największa rozmiarem bohaterka poniższych zdjęć jest dokładniutko wielkości zapałki. Łebek chyba co do nanometra pasuje. Jej koledzy, jak widać, niewysocy. Ale towarzystwo całkiem miłe i sympatyczne.


na cisie_008


na cisie_009


No, i na dziś to na tyle by było. Bateria w aparacie mi padły. A najfajniejszego, twardego "cisospecjalistycznego" zostawiam sobie, na później - mam już trzy stanowiska, tylko na cisie! :-)

#161
od października 2007

2007.11.24 22:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Wybaczcie mi tak luźne i nieprofesjonalne podejście - po prostu wiem, że w przypadku cisowych bez mikroskopu ani rusz, więc dopóki ustrojstwo nie przyjedzie, zachwycam się jeszcze urodą samych grzybków, a nie ich zarodników:-)
i

#877
od listopada 2006

Taxus baccata nr 1,2,3,6 Owocniki grzybówki - Mycena sp. w różnych stadiach rozwojowych. Iglaste drzewo być może wskazuje na Mycena purpureofusca, jednak do potwierdzenia tego potrzebne jest zbliżenie na ostrza blaszek.
Bardziej prawdopodobne, że to występująca na cisie Mycena pachyderma, lub mniej prawdopodobna, choć występująca także na iglastych Mycena cyanorrhiza

Taxus baccata nr 4,5 Łzawnik - Dacrymyces sp. (być może nawet łzawnik rozciekliwy - Dacrymyces stillatus)

Chyba jednak mikroskop :-)

#163
od października 2007

2007.11.25 03:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Drzewko zrzucające tajemnicze "cósie" - daglezja.
Co do nadrzewnych grzybków - ktoś musi nam jeszcze wszystkim wytłumaczyć, co to za Mycena, skoro potrafi rosnąć poza zasięgiem mojej ręki (czyli ponad 2,5 m.).

#164
od października 2007

2007.11.25 03:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Aha, zbliżenia na ostrza blaszek są - NA ZDJĘCIACH! Nie różnią się kolorem od blaszek!

#165
od października 2007

2007.11.25 03:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Właśnie to sobie wyobraziłam! Robię jeszcze WIĘKSZE zbliżenia na fotkach 3 i 4, drugoplanowa modelka się denerwuje... Mogłoby być zaskakująco i bardzo nieprzyjemnie:-)))
i

#2340
od maja 2006

Niema nic dziwnego w tym, że Mycena ta rosła 2,5 m nad ziemią zwłaszcza, że widzę tam uszkodzenie pnia, które wskazuje na wewnętrzne wypróchnienie, co u cisów zwłaszcza starszych jest bardzo częste. Jeżeli jest w środku wypróchnienie, to jest i materia organiczna i wilgoć.
i

#4541
od sierpnia 2002

2007.11.25 11:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Na zdjęciach "na_cisie_8" i "na_cisie_9" z powierzchni cięcia (w tle) wyrastaja jakieś białe "krzaczki".

#166
od października 2007

2007.11.25 16:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
To są właśnie "piórkowce", których zdjęć nie przesłałam. Też grzyby, moim zdaniem. Ale zdecydowanie mikroskopowe.

#167
od października 2007

2007.11.26 00:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Aha, zobaczywszy sugestie odnośnie Mycena w tym wątku, chciałbym jeszcze coś podkreślić. Chociaż fotograf "cyfrowy" ze mnie wciąż jeszcze nie za bardzo, to "kolorystyk" dobry. Jeśli kolory na zdjęciu nie odpowiadają naturalnym, jakoś mocno odbiegają od rzeczywistości, to mówię i wyjaśniam, dlaczego, i na czym róznica polega. A najczęściej zdjęć takich w ogóle nie publikuję. Lecz polecam wątek https://www.bio-forum.pl/messages/33/137646.html
Zdjęcia w sztucznym świetle. Wysyp zarodników - biały, ale tło żółtawe. Dlaczego? Bo takie właśnie było! Nieużywane kartony do pasteli niestety żółkną z czasem.
Ergo: kolory grzybków na tych zdjęciach są prawdziwe i rzeczywiste.


(wypowiedź edytowana przez mykola 26.listopada.2007)
i

#881
od listopada 2006

Jeśli potwierdzi się, że:
1) owocniki podczas suszenia przybierają zapach jodoformu (CHI3) i blaszki przebarwiają się z wiekiem od różowawego do cielistego koloru
http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/key4.htm
2) cheilocystidia gęsto pokryte brodawkami (mikroskop)
http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/key2.htm
to wyjdzie, że jest to odnotowywana (choć rzadko) na drewnie iglastym,
http://www.shotbolt.com/nfsg/BMSForay/Mycenaarcangeliana.htm
http://www.shotbolt.com/nfsg/ShouldhamWarren051002-full.htm

grzybówka zielonawa - Mycena arcangeliana

Kilka linków z sieci:
http://home.online.no/~araronse/Mycenakey/arcangeliana1.htm
http://www.pilze-basel.ch/Pilzbilder/mycena_archangeliana.jpg
http://inocybes.free.fr/photos_JJW/Mycena_arcangeliana_20031102.jpg
https://www.bio-forum.pl/messages/33/99392.html

(wypowiedź edytowana przez Grzybiorz 28.listopada.2007)

#176
od października 2007

2007.11.28 18:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Cóż, w tym roku pewnie się już o tym nie przekonamy... Przez ostatnie dni byłam za bardzo chora, żeby pojechać po eksykaty, a (jak już wspominałam) to są bardzo chwilowe grzybki.
A co do Mycena pachyderma - jest więcej niż prawdopodobne, że właśnie te Mycena, jako pierwsze spotykałam rosnące na cisach (na innym stanowisku) w tym sezonie. Nie ma ich na zdjęciach w tym wątku, bo pojawiały się ładnych parę tygodni temu i już dawno "zeszły".
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 listopad «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji