Generalnie nie da się stwierdzić na podstawie tych zdjęć. Musielibyśmy widzieć całość tych komórek, a to wymaga przygotowania lepszego preparatu. Cystydy to elementy płonne hymenium (ewentualnie subhymenium). Czasem drobne cystydy podobne do podstawek nazywa się cystydiolami. Natomiast pseudocystydy to znajdowane w hymenium podobne do cystyd zakończenia strzępek szkieletoidalnych, a więc nie tych generatywnych czyli kończących się podstawkami. Nie wiem czy pomogłem rozwiązać Twoje dylematy, ale zgodnie z zasadą: "repetitio est mater studiorum" - dla własnej satysfakcji warto poćwiczyć wykonywanie odpowiednich preparatów. :D
#5224
od października 2009
To nie zasłonak, to Inocybe.
Miałem oczywiście na myśli strzępiaka - przepraszam najmocniej i już poprawiam.
(wypowiedź edytowana przez podgrzyb 23.lipca.2022)
#5225
od października 2009
Narysowałem jak ciąć i co widać.
Romek to pięknie narysował. Podsumowując cheilocystydy są na tzw.ostrzu blaszki a pleurocystydy po jej bokach.Dla pewności żeby były tylko pleurocystydy, odcinamy ostrze (pierwszy rysynek ) i teraz tniemy w poprzek ( drugi rysunek). Śmiało pytaj Forumowicze pomogą i doradzą.
Wytrwałości i radości z nowych odkryć.
Ps. piękne metuloidy mają bocznianki - Hohenbuechelie
Dziękuję za informacje. Chciałbym jeszcze zapytać jak przygotować (pokroić) preparat z workowców, aby dobrze uchwycić worki (chodzi mi o miseczki i np. smardze). Pozdrawiam
#5275
od października 2009
Z workowcami sprawa jest dużo prostsza,jeśli nie chcesz obserwować poszczególnych warstw tworzących przekrój owocnika, pobierasz igłą odrobinę z hymenium, kładziesz na szkiełko, kropelka wody ,szkiełko nakrywkowe delikatnie dociskasz i masz worki, parafizy i zarodniki.
Serdecznie dziękuję za wskazówki. Do tej pory zrobiłem wiele ciekawych preparatów z podstawczaków. Niestety nie udało mi się natknąć na grzyby z rodziny workowców, pomimo poszukiwań w okolicznych lasach (Bukowno, Olkusz ect). Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów jeśli oczywiście natrafi na owocniki, byłby w stanie przesłać mi kilka egzemplarzy na potrzeby mikro. Oczywiście zapłacę. Pozdrawiam serdecznie.
(wypowiedź edytowana przez Podgrzyb 20.września.2022)
A jakie workowce Cię interesują?
W zasadzie miałem jedynie okazję oglądać gotowy preparat smardza. Chciałbym spróbować wykonać własny preparat aby móc zaobserwować worki z zarodnikami. Może udałoby się zdobyć Dzieżkę pomarańczową albo Kustrzebkę pęcherzykowatą, jednak nie będę wybrzydzał. Pozdrawiam serdecznie.
Byłbym bardzo wdzięczny, niestety nie mam szczęścia do workowców w moim rejonie.