#3486
od października 2006
16.06.2022 Lipowiec, las głównie jodła z bukiem, leszczyną i in. Bajorko na leśnej drodze. W okresie opadów przepływa tędy leśny strumyk.
NAZWA: DATA ZBIORU: 2022.06.16
WOJEWÓDZTWO: podkarpackie
POWIAT: krośnieński
GMINA: Jaśliska
NAJBLIŻSZA MIEJSCOWOŚĆ: okolice osady Lipowiec
LOKALIZACJA: Jaśliski Park Krajobrazowy
ATPOL: FG-33
SIEDLISKO: las głównie jodła z bukiem, leszczyną i in., bajorko na leśnej drodze
SUBSTRAT: na ziemi
LICZEBNOŚĆ: kilkadziesiąt owocników w dwóch grupach
(wypowiedź edytowana przez Anna_Hreczka 26.czerwca.2022)
#5184
od października 2009
Włoski chialinowe nieliczne, występują też włoski podwójne (za gwiazdkowate chyba robić nie mogą) worki ośmiozarodnikowe, zarodniki wąsko elipsoidalne, 15,05-18,95 x 8,55-9,60 z dość ostrymi biegunami, ornamentowane ,ornamentacja punktowa.
Moim zdaniem Cheilymenia, która nie wiem (dwa dni mi zeszło ale do niczego nie doszedłem.
Ja bym to zgłosił jako Cheilymenia sp.(decyzja należy do kustoszy)
Romku, ostatnio skroiłem chyba ze cztery owocniki zanim na jednym ujrzałem te "wredne gwiazdki":)
Zapomniałem o nich, chyba leżą jeszcze u mnie w dojrzewalni? Jak wrócę do domu sprawdzę czy sie nie rozpłynęły:D
#3494
od października 2006
No to czekam na decyzję :-)
Romku, czy jesteś pewien że owocniki są dobrze dojrzałe?
Jaki procent worków wygląda na dojrzałe?
Jesli masz jeszcze świeże owocniki to koniecznie zrób przekrój, tekstury sa istotne!
Niektóre gatunki mają dwa typy włosów więc bez przekroju ich nie zobaczysz a tym bardziej nie określisz ich rozmieszczenia.
Nie wydaje mi się żeby ornamentacja zarodników była typowo punktowa? ... ale tego nie potrafię stwierdzić ze zdjęć. Musiałbys pokazać więcej zarodników.
Na Twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze parafizy: pojedyncze czy rozwidlone?
(wypowiedź edytowana przez mirek63 23.czerwca.2022)
#5188
od października 2009
Mam świeże owocniki, ale dziś nie dam rady, jestem padnięty.
jako sp. nie przyjmujemy:D
(wypowiedź edytowana przez ramayana 23.czerwca.2022)
To warstwy i inne elementy sprawdź zanim owocniki zaczną rozpływać się, zdecydowanie łatwiej będzie a do sprawdzenia zarodników zostaw kilka (jeden, dwa owocniki, nie wiem ile masz?) aż prawie rozpłyną się i pokaż(sprawdź) wtedy zarodniki.
jak będziemy widzieć tekstury, połozenie i budowę włosów, charakter parafiz i oczywiście dojrzałe zarodniki, to może coś wymyslimy? :D
Skoro nie odzywasz się to kończąc temat wyrażę swoją opinię na jej temat. Jak dla mnie po makro i zarodnikach to wygląda na typową i częstą Scutellinia (Cheilymenia) crucipila. Gwiaździste twory zazwyczaj występują na dolnej stronie owocnika, bliżej podstawy więc krojąc blisko krawędzi można na nie trafić ... chociaż różnie z tym bywa, spotykałem równiez blisko krawędzi.
Jeśli ich rzeczywiście nie ma warto dokładnie kolekcję sprawdzić. Może warto zajrzeć do sekcji Villosa porównać chociażby z Cheilymenia sclerotiorum? Z góry uprzedzam, że jej nie znam i ornamentacja wydaje mi się w niej nieco subtelniejsza ale to zależy od sposobu wybarwienia, dlatego zalecałem kompleksowe sprawdzeni.
PS: ostatnio "walczę" z kolekcją której cechy mikro sa zgodne z alpejskim gatunkiem Ch. chionophila. Ciekawie to wygląda jak się nie ma doświadczenia:D
#5191
od października 2009
Temat będzie kontynuowany,ale jest pewien problem ponieważ pomyliłem się i zdjęcia mikro nie należą do tych owocników które są na zdjęciach Ani, a owocniki na zdjęciach w tym wątku to niewątpliwie S. crucipila co dziś pokażę.
#5194
od października 2009
Naprawiam swoją pomyłkę, prośba do Błażeja, proszę o przeniesienie zdjęć mikro z 22.06. 2022 i dyskusji do wątku
https://www.bio-forum.pl/messages/33/1346800.html. Włoski marginalne hialinowe, do 240, włoski gwiazdkowate obecne, zarodniki elipsoidalne 14,25-16,70 x 7,80- 9,80, Q=1,77, ornamentowane .Ornamentacja w postaci nieregularnych krzywoliniwych struktur, ostatnie dwa zdjęcia mają pokazywać odklejone perisporium, ale mam wątpliwości czy aby na pewno.
Scutellinia crucipila do zgłoszenia,dane do etykiety poproszę.
#3500
od października 2006
Dane do etykiety Romku masz w pierwszym poście tego wątku. Ja już nie mogę edytować i dodać nazwy - Scutellinia crucipila i dodatkowego uzupełnienia co do lokalizacji: las między potokiem Bielcza, a Kamieniem nad Jaśliskami. tj. około 1,5-2 km na wschód od potoku. Dodatkowym punktem odniesienia może być jeszcze "Gutkowa Koliba" - obiekt agroturystyczny - las na południowy wschód ok. 3 km.
Zgłoszenie: ID: 358757
(wypowiedź edytowana przez Anna_Hreczka 27.czerwca.2022)