Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Przepraszam, Phellinus jeszcze raz
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «

#89
od października 2007

2007.10.26 00:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Cześć,
Byłabym wdzięczna za usunięcie moich wczorajszych wypowiedzi w jakąś otchłań bez dna. Permanentny brak snu, grypa, gorączka i stres w robocie (grzybki dobrze wiedzą, czyją to wszystko zasługą) nie powinny i nie mogą wychodzić przy takich okazjach, a kartkę z przypomnieniem o tej oczywistej zasadzie mam już przyklejoną na kompie. Napisane DUŻYMI literami.

Przekrój owocnika:

na wierzbie 1


na wierzbie 2


na wierzbie 3


Kolory na trzecim zdjęciu nieco prawdziwsze (tzn. generalnie jest jaśniejszy niż na pierwszych dwóch, ale naprawdę trudno ustawić światło).

Te warstwy mnie zastanawiają... Na 100% ogniowy?
i

#1200
od maja 2002

2007.10.27 12:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Dla oznaczenia grzybów z rodzaju Phellinus informacją krytyczną jest gatunek żywiciela - bez określenia na jakim drzewie (drewnie) rósł raczej trudno będzie ruszyć z miejsca.
Jeśli rósł na Salix sp. to Phellinus igniarius (wyjątek stanowi Phellinus punctatus, który też rośnie na Salix sp. ale tworzy owocniki rozpostarte).

"Warstwy" są to roczne przyrosty. Ponieważ większość Phellinus tworzy wieloletnie owocniki to ich warstwowa budowa nie jest niczym nienaturalnym.

Dla poprawy kolorystyki zdjęć doradzam używanie balansu bieli (White balans) o ile Twój aparat daje taką możliwość. Nie jestem pewny ale chyba Marek pisze o tym w dziale poświęconym fotografowaniu na stronie atlasu - warto tam zajrzeć.

#92
od października 2007

2007.10.27 19:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

To jest ten sam, o którego pytałam w wątku https://www.bio-forum.pl/messages/33/132490.html

Rósł na żywej wierzbie płaczącej, wydawał się P. punctatus (choć się raczej nie rozpościerał), Czcigodni orzekli - P. igniarius. Pokroiłam i teraz jestem już zupełnie zdezorientowana - trzeba najpierw bardzo dobrze wiedzieć, co powinno znajdować się w środku takiego owocnika;-)

Grubość poszczególnych warstw rurek < 1 mm i to by było na tyle, bo pory są tak drobne, że moim sprzętem jak na razie nie udało mi się uzyskać dobrego obrazu (co do ustawień aparatu - nauczę się, jak tylko nadrobię zaległości w pracy).

Mam sto pytań, zamęczyłam niemal na śmierć Marcina Fałdzińskiego. Może mógłbyś mi polecić jakieś źródła wiedzy na temat cykli rozwojowych hubiaków i innych nadrzewnych?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji