bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Phellinus tremulae?
« »
Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2022 « starsze wątki (do 10 marca 2022) «
GREJ356220

#690
od października 2020

2022.03.08, Elbląg, las Bażantarnia. Liściasty skraj lasu z Tp, Db, Brz, Bk, Gb, trześnią. Na topoli (wg mojego rozpoznania - osice) 1 owocnik na wys. 2 m. (jedyny w zasięgu rąk), drugi nieco wyżej i kilka już całkiem wysoko. Kilka też na sąsiedniej topoli (wszystkie poza zasięgiem). Prawie wszystkie owocniki rosły w miejscu wyrastania gałęzi - uschniętych (samo drzewo nie wiem, czy żywe). Pobrany fragment owocnika (całego nie byłem w stanie oderwać) twardy, zdrewniały, ale nie tak twardy, jak np. znaleziony przeze mnie czyreń sosnowy, którego przekrój musiałem robić przy użyciu dłuta i młotka:).
Jeśli dobrze rozpoznałem substrat (na koniec wrzucam dla potwierdzenia kilka dodatkowych zdjęć drzewa i liści), to wg mnie z dużym prawdopodobieństwem to ten gatunek.
Ps. Zdjęcia nieco przebarwione na różowo.

#1072
od maja 2019

tak, topola osika

#691
od października 2020

Pomierzyłem pory (6/mm), rurki (do 4-5 mm), maznąłem KOH - reakcja natychmiastowa, ale to akurat niewiele mówi, bo Ph. igniarius przebarwia się tak samo, nie wiem jak inne czyrenie. Czy biorąc pod uwagę:
- substrat (dzięki Marcin za potwierdzenie),
- fakt, że Ph. igniarius związany jest raczej z wierzbą - za atlasem Mirka: "Owocniki dotąd uznawane za ten gatunek a rosnące na innym substracie w miarę postępu badań molekularnych, w większości przypadków przypisuje się do innych gatunków." (https://grzyby-pk.pl/gat-p/phellinus-igniarius.php),
- wyrastanie owocników z "ran" kory w miejscu wyrastania gałęzi - zwraca na to uwagę strona: https://www.mushroomexpert.com/phellinus_tremulae.html, potwierdzają też niektóre doniesienia,
mogę zgłaszać jako Ph. tremulae?

#16341
od maja 2009

To jest dość trudna grupa czyreni ale ten Twój to na pewno Ph. tremulae.
Bardzo bym się zdziwił żeby było inaczej. Na terenie Puszczy Knyszyńskiej tak pospolity, że rośnie prawie na każdej starszej topoli osice.

#692
od października 2020

Dzięki za potwierdzenie. U mnie wydaje się faktycznie rzadki i chyba też w skali kraju (14 zgłoszeń). W końcu czymś sobie musiał na to "E" zasłużyć... :).
« »
Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2022 « starsze wątki (do 10 marca 2022) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji