Chciałbym zapytać czy w moim preparacie czernidłaka (gotowym) oraz zrobionym przeze mnie preparacie pieczarki dwuzarodnikowej (Agaricus bisporus) widać cystydy i cystydiole, ponieważ nie jestem pewny. Załączam zdjęcia obu egzemplarzy.
(wypowiedź edytowana przez podgrzyb 16.lutego.2022)
a. Trochę mi to nie wygląda na czernidłaka:D Wg mnie nie widać. Wiadomo, jaki to czernidłak?
b. Nie widać, u Agaricus spodziewaj się cystyd na ostrzu blaszki, a nie na jej powierzchni. A ostrza na zdjęciu nie widać.
#5081
od października 2009
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
#5085
od października 2009
Niektóre gatunki tak mają, wtedy mówimy że ostrze jest sterylne, nie wiem jak to jest u pieczarek.
Czytałem o sterylnym ostrzu, ale nie wiem jakich konkretnie gatunków to dotyczy i czy pieczarka się do nich zalicza.Pozdrawiam
Nie, taka prawidłowość dotyczy większości gatunków posiadających cheilocystydy. Jak są, to rzadko kiedy poprzetykane podstawkami.
Chciałbym jeszcze dopytać czy przy oznaczaniu gatunków należy także analizować podstawki i cystydy, czy może być to pomocne?
(wypowiedź edytowana przez podgrzyb 09.marca.2022)
To może jeszcze ja zabiorę głos w tym temacie, a odpowiedź może być bardzo ogólna: ... im więcej detali sprawdzamy tym nasza ocena jest bardziej wiarygodna.
Edit: powiedzmy tak! Nie wiem jaki rodzaj Ciebie najbardziej interesuje ale prawie do wszystkich istnieją jakieś klucze. Wystarczy do niego zajrzeć i zwrócić uwagę o co autorzy pytają, a od razu będziesz wiedział jakie cechy sa najistotniejsze dla danego rodzaju. Proste, prawda?:)
(wypowiedź edytowana przez mirek63 09.marca.2022)