#702
Przypomina mi pierścieniaki uprawne, które znajdowałem w wysokiej trawie - tu trochę mało widać, więc nie jestem w stanie na 100% powiedzieć, że to też jest pierścieniak. Proszę o podanie rozmiarów grzybka :-)
(wiadomość edytowana przez spinczer 13.Lipca.2005)
Wydaje mi się, że są tu dwa różne grzybki. Na pierwszym zdjęciu jest ktoraś z polówek - może dojrzała juz polówka wczesna (Agrocybe praecox)? - jasna, żółtawa, blaszki ciepłobrązowe, pierścień na trzonie.
A na pozostałych zdjęciach grzybki mają resztki osłony na brzegu kapelusza, jasnoszarawe blaszki i sądzę, że jest to inny gatunek polówki - Agrocybe molesta.
Jolu - polówki- sypią na brąz - taki ciepły- tabaczkowy, a pierścieniaki - zazwyczaj na szarobrązowo, fioletowawo- czarniawo. Ale to takie bardzo zgrubne rozróznienie :-(
#1535
Ciepły wysyp, zimny wysyp. Ok. Może uważacie, że powinnam to wyczytać w książkach? Teoretycznie tak. Praktycznie: NIE DA SIĘ WSZYSTKIEGO tak dokładnie wyczytać - mózg nie rejestruje. Próbowałam, a chyba nie wątpicie w szczere chęci. Polówka może pachnieć pięknie pieczarką? Pierścieniak raczej nie, prawda? A tu jeszcze czubówka się plącze ( z białym lub różowawym wysypem - wiem, wiem). Chyba trza bedzie tabelkę...
Dla mnie polówki pachną nijako :-(
Pierścieniaki mają zazwyczaj mocniej rozwinięte pierścienie i najczęściej są większe i bardziej krępe.
Do tej polówki jaśniejszej bardzo podobny jest pierścieniak czarnozarodnikowy (chyba tak się nazywa) - Stropharia melanosperma. Jasniutki, szare blaszki i silnie rozwinięty pierścien, ale pokrojowo - jak te domniemane przeze mnie polówki :-)
Nie da się wszystkiego wyczytać z książek, bo czasem trudno wychwycić z nich taką jakąś cechę, która różnicować może poszczególne grzybki najbardziej obrazowo :-)