Sądzę, że jest to tęgoskór pospolity Scleroderma vulgare, gdyż tęgoskór brodawkowy ma gęstsze i mniejsze "brodawki".
#354
od lutego 2007
A co z kolorem wnętrza. Młody tęgoskór pospolity ma glebę białą później przechodzącą od brzegu w kolor czarny. Właśnie gleba mi w pospolitym nie pasuje. Również mam wątpliwości co do powierzchni tego owocnika - inna faktura poletek.
Zwątpiłam. Nie wiem, jaki to tęgoskór. Moim zdaniem inny niż pospolity, bo jeżeli pospolity, to w woj. Zachodniopomorskim mamy w tym roku inwazję zupełnie niepospolitych i może należałoby się zacząć martwić. Wcale nie przesadzam, w pewnym momencie (VII, VIII) zjawisko przybrało rozmiary plagi, wystarczy zapytać grzybiarzy z okolic Szczecina i dalszych. Na niektórych, dawniej "podgrzybkowych" albo "prawdziwkowo-kozakowych" terenach rosły praktycznie tylko tęgoskóry (+ muchomory jadowite, grzyby nadrzewne, lakówki, ale żadnych Boletales ani innych jadalnych), i to niekiedy w zagęszczeniu jeden owocnik na 1-2 m kw.! W moim przypadku taka klęska dotknęła terenów do niedawna "kurkowych". A 10 km za Pilichowem regularnie trafiałam na owocniki o średnicy 10-13 cm! W życiu takich wielkich tęgoskórów nie widziałam. Często bardzo niekształtne, kowadłowate albo inaczej "bryłowato-kanciaste". Jest może na forum ktoś z okolicy, kto to widział i potwierdzi?
Potwierdzam:) W Puszczy Bukowej też ich zatrzęsienie, zwłaszcza na siedliskach kwaśnej buczyny.
Zgodnie z kluczem, na podstawie cech makro owocnik na zdjęciu Wojciecha Mazurkiewicza wydaje się być tęgoskórem pospolitym.
Zdecydowanie za późno zainteresowałam się tęgoskórami i zorientowałam w niepokojącej dziwności naszego intruza.
Postaram się znaleźć jeszcze jakiś oznaczalny owocnik "zachodniopomorskiego niepospolitego" i przedstawić (a chyba lepiej - przesłać) do oceny.
#357
od lutego 2007
Paula wystarczy imię po co to nazwisko :). Mnie on z wyglądu też pasuje na S.citrinum (syn. S.vulgare), ale cały czas męczy mnie gleba tego tęgoskóra. Czy ktoś kto kroił tęgoskóry miał taką glebę przypominającą grubo zmielony mak ?
#359
od lutego 2007
Chciałem dodać, że taką glebę znalazłem w gatunku T.brodawkowany i T.kurzawkowy. Jednak nie pasują mi powierzchnia tego grzyba.
Żyzna gleba, lasy liściaste i mieszane. Już to zdecydowanie nie pasuje do Scleroderma citrinum (vulgare:). Ma ktoś pomysł - kowadłowate (widoczny trzon), wielkie, tęgoskórowy wzór na owocniku z wyglądu lamparci, ale u tych dużych "cętki" wybarwione w środku na jaśniejszy kolor. Młodzież wyglądała zdecydowanie "lamparcio", tylko potem ten rozmiar...
Postaram się o duży owocnik.
Wojtku - zrozumiałam:) Jesteśmy na Ty:)
(wypowiedź edytowana przez mykola 18.października.2007)
... no tak, ten od Wojtka to pospolity, ja kiedyś takiego kroiłam i wyglądał dokładnie jak na zdjęciu. I od tamtej pory myślałam, że tęgoskór to tęgoskór i się nimi nie zajmowałam ani nie wnikałam. Właśnie mi minęło;)
(wypowiedź edytowana przez mykola 19.października.2007)
Dzięki Paula to ten egzemplarz mamy z głowy - idzie do odpowiedniej szuflady z napisem S.citrinum