#11689
od października 2007
To okazy mocno dojrzałe ,ale widać że ciemnieją po jasno brązowym wybarwieniu główki o płatach siodłowatych lekko podwiniętych na zewnątrz. Luźne , prawie białe żebrowania trzonka. Na odgiętych płatach, jej wewnętrznej strony trochę widać (choć przydałoby sie zbliżenie) siateczkowanie, czego nie ma np H.lucanosa, czy H.crispa, bo one maja gładką wewnętrzną stronę. Jakby jeszcze w pobliżu była topola to to stawiałbym na Hlevella fusca, która to z nią mikoryzuje i wszystkie te cechy makro posiada.
#11694
od października 2007
Dzięki za odzew. Znalezisko dokonane podczas wykonywanej pracy, dość dawno niestety, więc nie było zbytnio czasu na lepsze jego udokumentowanie, chociaż gdyby to było "dzisiaj", to lepiej bym się przyłożył :)
Najpierw wykadrowane płaty
Co do siedliska, to staram się szukać w pamięci, bo nawet gdyby udało mi się tam podjechać, to może to wyglądać to zupełnie inaczej. Polna droga, prowadząca od szosy do wsi. Po jednej stronie lasek sosnowy z samosiejkowymi czeremchami, po drugiej nieużytki, teren jakiejś byłej firmy. Teren firmy był dawniej od tej drogi obsadzony jakimiś drzewami. Po tych drzewach były już wtedy zmurszałe pniaki, ale mogły to być topole, popularne dawniej przy "ogradzaniu" terenu. Co za tym idzie mogły by być tam również jakieś topolowe samosiejki.