A rozpatrywałeś: Marasmiellus ramealis - twardziaczek gałązkowy???
Może coś z rodzaju Cudonia?
#497
od grudnia 2006
Dzięki bardzo.Na twardzioszka wydaje mi się mają zbyt grube trzony.Nie mogłem się również dopatrzyć wyraźnych blaszek.Postaram się dalej iść tropem wskazanym przez Piotra...
#4503
od sierpnia 2002
Grino,
Jeśli tam było BARDZO mokro to Cudoniella jest doskonałym typem. Zresztą z takim wyglądem owocników nie ma innego wyboru za bardzo ;)
Czym one są pokryte? Niektóre tak dobrze się trzymały a były pokryte "plesnią" ??
#498
od grudnia 2006
Trudno powiedzieć aby były czymś pokryte.Przyglądałem im się dosyć dokładnie przez lupę. Kapelusze były, jakby to ująć (?) ciemniejące od wnętrza. W miejscach ciemniejszych zewnętrzna warstwa stawała się półprzezroczysta. Podobne zjawisko widziałem tylko u śluzowców we wczesnym stadium rozwoju, szczególnie u Ceratiomyxa fruticulosa. Starsze owocniki miały w identyczny sposób zaciemnioną górną część trzonu, były one ponadto pokryte czarnymi kropkami (trzony), właśnie jakby pleśnią. W zbiorowisku wystąpiły pojedyncze sztuki koloru jasnobrązowego. Mam wyjątkowo dokładną notatkę... Faktycznie poza Cudoniella nic innego tu nie pasuje. Fotki robiłem po kilkudniowym deszczu, pieniek wręcz był nasiąknięty wodą.