Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Meripilus giganteus czy Grifola frondosa?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «

#8
od października 2007

2007.10.12 01:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Dzisiaj przypadkiem trafiłam na niewielki owocnik... No właśnie, nie wiem na pewno - Meripilus giganteus czy Grifola frondosa. Meripilus giganteus to mój stary znajomy i nie powinnam mieć wątpliwości. A jednak mam, ponieważ kilka rzeczy się nie zgadza:

- pory nie przebarwiają się pod naciskiem. Być może to skutek wieku i stanu owocnika (który, co widać na zdjęciu, jest kiepski) - trudno powiedzieć. Ale u młodych owocników też nie ciemnieją.

- starszy owocnik ma brzeg wyrażnie, regularnie zatokowato falisty, karbowany - inaczej niż u M. giganteus (najlepiej widać to w lewej części owocnika na zdjęciu). Dwa młode owocniki są natomiast (niestety) chyba bardzo smaczne, ponieważ ogryzione przez jakiegoś ssaka w sposób uniemożliwiający rozpoznanie pierwotnego kształtu kapelusza.

— ocalały brzeg młodych owocników nie ma tego charakterystycznego, szerokiego, jasnego paska otaczającego kapelusze M. giganteus.

— pory bardzo drobne, kremowe, długość 4-5 mmm, pasują do obu gatunków (z wyjątkiem "testu uciśnięcia")

- trzonu ani zasięgu porów nie mogę obejrzeć, nie niszcząc owocnika.

Jak z całą pewnością, nie niszcząc okazu, odróżnić Meripilus giganteus od Grifola frondosa? A może wystarczy oznaczyć gatunek drzewa-gospodarza?

[Przyznaję ze wstydem, że a priori roboczo założyłam, że to buk. Korona 6 metrów wyżej, oglądam mikropory, na razie interesuje mnie przede wszystkim identyfikacja grzyba - rzut oka na pokrój drzewa, korę, na ziemię, na otoczenie, a szczegóły uzupełnię podczas jutrzejszej wizyty. Biorąc pod uwagę "mieszaność" kwartału, jest malutkie prawdopodobieństwo, że to może być grab - w tym wieku kora równie gładka jak buk, liście na ziemi to rzecz ruchliwa, graby zrzucają liście później niż buki, a skrzydełek grabu wszędzie dookoła pełno.]

Zatem: czy wystarczy stwierdzić, że drzewo-gospodarz to buk, żeby jednoznacznie wykluczyć Grifola frondosa? I vice wersa - czy w przypadku grabu to na pewno nie Meripilus giganteus? (choć wydaje mi się, że jednak wachlarzowiec)

Przesyłam "świeże" zdjęcie, niestety, nienajlepszej jakości (na razie jedyne):

--

Meripilus giganteus czy  Grifola frondosa?

Zapach miąższu bardzo przyjemny, jak u borowika szlachetnego, i jak na razie taki pozostaje (kawałeczek kapelusza zabrałam do dalszych testów).

(wypowiedź edytowana przez mykola 12.października.2007)

#2032
od maja 2006

Flagowiec olbrzymi

#6185
od maja 2003

2007.10.12 10:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Czy ten kawałeczek kapelusza przy wysychaniu też nie czernieje?
Wygląda na zmarnowanego wachlarzowca. Po żywicielu raczej nie można mieć pewności, jaki to gatunek.
Czernienie przy ucisku i wysychaniu, kwaskowy smak miąższu i szerokie, raczej miękkie kapelusze, to cechy wachlarzowca.
Masz możliwośc sprawdzenia cech mikro?

#17
od października 2007

2007.10.12 13:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Po podeschnięciu czernieje, zapach nadal wspaniały (podobno G. frondosa zmienia zapach przy wysychaniu). Niestety, nie mam możliwości sprawdzenia cech mikro.

#18
od października 2007

2007.10.12 15:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Gospodarz - Fagus sylvatica, lokator - Meripilus giganteus. Po zdjęciu tego chorego kapelusza widać z całą pewnością. Młody owocnik przebarwił się wreszcie w miejscu uciśnięcia. I wiem już, kto tak lubi młode flagowce - przyłapałam wiewiórkę na gorącym uczynku.

Jest sens zgłaszać tego Meripilusa do rejestru?

(wypowiedź edytowana przez mykola 12.października.2007)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji