Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
pholiota aurivella?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «

#6
od października 2007

2007.10.11 22:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Witam wszystkich po raz pierwszy:-)

Przedwczoraj na skraju brzozowo-świerkowego młodniaka, na starym pniu drzewa liściastego (tyle zdążyłam stwierdzić na pewno, bo po słojach dąb, a po korze bardziej buk - może grab? ;-)), napotkałam pięknego łuskwiaka, niestety, miałam dosłownie minutę na obejrzenie i sesję foto. Nie było sensu brać okazu - brak warunków. Teraz patrzę na fotki, przypominam sobie te błyskawiczne oględziny i się zastanawiam, czy to p. aurivella? Z klucza wynika, że tak, wszystkie cechy się zgadzają, choć z drugiej strony te łuski... Wyostrzenie trochę zafałszowało rzeczywistość, w naturze kapelusz wyglądał bardziej śluzowato, "galaretowato" i błyszcząco. W sumie nie jestem więc pewna (w końcu to moje pierwsze kroki) i potrzebuję weryfikacji oznaczenia - czy to p. aurivella?

Na pewno trudno przejść obok obojętnie:


Pholiota aurivella 1


Pholiota aurivella 2

#172
od września 2006

Tak.
1
i

#456
od marca 2006

Pholiota aurivella (Batsch.: Fr.) Kummer
łuskwiak złotawy

#2865
od listopada 2005

2007.10.11 22:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Skłonny byłbym przyjąć, że to raczej Pholiota aurivella (Łuskwiak złotawy). P.adiposa jest bardzo podobny, ale ma smuklejszy trzonek i ciemniejsze łuski. Kilka dni temu z Marcinem namierzyliśmy podobne. Porównaj: https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/7340/128813.html

#10
od października 2007

2007.10.12 05:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
[trochę nierzeczowe] "Mój" ładniejszy.
I dlatego właśnie wszystkie P. aurivella, które przeglądałam po oznaczeniu (staram się najpierw oznaczać detalicznie według klucza, a nie zdjęć, dla wprawy) wydawały mi się inne. Na żadnym z dostępnych w necie nie było młodych, zdrowych owocników. Jutro znowu będę w okolicach znaleziska, to dokładnie obejrzę modela, pewnie on tez już zdążył się nieco postarzeć. Zdjęcie pana Krzysztofa Kołodziejczyka jako pierwsze rzeczywiście wykazuje podobieństwo z moim "grubołuskim" okazem.

Dziękuję!

(wypowiedź edytowana przez mykola 12.października.2007)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji