Dziękuję, chętnie wyśle :) Jednak jeszcze mam pytania techniczne (nie wysyłałem eksykatów tutaj ani w GREJU jeszcze).
-Na jaki adres wysłać (znalazłem w necie adres z wydziału chemii UAM)
- Jak i czy powiązać suszek z tym postem (nie widzę na telefonie ID i jedyne co wyróżnia posty, to cyfry w linku).
- Czy na kartce robić notatkę taką jak w poście, czy nie trzeba (domniemana nazwa rodzaju/gatunku się pojawi, zwłaszcza że wyśle dwa rodzaje). Oraz czy np dodać lokalizację (Mapkę do okreslania ATPOL znalazłem na stronie grzyby.pl).
#544
od października 2020
- Dr Błażej Gierczyk
Wydział Chemii UAM
Uniwersytetu Poznańskiego 8
61-614 Poznań
- podajesz wątek, np. ten:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/1282315.html - na kartce załączonej do eksykatu wpisujesz: gatunek (ew. rodzaj), kto znalazł, kto oznaczył, miejsce (dobrze jak podasz poz. GPS), siedlisko, sposób wzrostu, ATPOL i ew. uwagi.
Początkowo to brzmi groźnie, ale można przywyknąć:).
Dominiku, możesz wysyłać jak zbierzesz więcej eksykatów, po kilka sztuk, nie ma sensu płacić po kilka razy za przesyłkę.
Eksykaty wkładaj najlepiej do strunówki i wrzucasz do niej również etykietę. Jak masz zebrany podobny ponownie (tak jak tu) ale nie jesteś pewien, że to ten sam gatunek to lepiej zapakuj oddzielnie.
W tym konkretnym przypadku najlepiej będzie jak oznaczysz :
Clavulinopsis sp. 01
Clavulinopsis sp. 02
Nie przepisuj na kartkę całego numeru wątku, wystarczy tylko ten fragment: 33/1282315 (to jest numer tego konkretnego wątku, niepowtarzalny)
Dane do znaleziska możesz zamieścić na etykiecie ale również podać w tym wątku. Jeśli widziałeś moje wątki to dane wyglądaja tak:
NAZWA:
DATA ZBIORU:
WOJEWÓDZTWO:
POWIAT:
GMINA:
LOKALIZACJA:
ATPOL:
SIEDLISKO:
SUBSTRAT:
LICZEBNOŚĆ:
Najważniejsze jest podanie na etykiecie numeru wątku, ten po jakimś czasie umożliwia szybkie jego odnalezienie. Jak będą jakieś braki to Błażej upomni sie o uzupełnienie, tym nie ma co się przejmować.
Tak jak powiedziałem najważniejsze jest aby było wiadomo do czego daną kolekcję przypisać a to jak mamy numer wątku jest do ogarnięcia.
I wszyscy już wszystko wyjaśnili:D
No wybacz, że wyręczamy Ciebie, ale to w trosce żebyś miał jak najwięcej czasu na mikroskopowanie:)
#146
od października 2019
Dzięki, widzę że ja trochę błędnie wypełniałem też, pomijałem numer wątku. Będę wiedzieć na przyszlość też :)
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :) Jesli chodzi o wysyłkę, to faktycznie jeszcze z tydzień poczekam. Sprawdzę czy mam gdzieś suszki "robaków" i ich foto z zeszłego roku, a jeśli nie, to obejrzę stanowiska, może więcej materiału do badań znajdę. Jeszcze przy okazji zapytam - Czy są jakieś rodzaje/ rodziny,typy owocników lub jakiś typ siedliska, z których grzyby są tutaj szczególnie poszukiwane do badań? U mnie w okolicy jest sporo rożnorodności, tak samo jak ciekawostek (które będę tu publikował). Może ktoś szuka czegoś, co u mnie występuje :)
To niestety trudno zdefiniować, najbardziej się sprawdza system wrzucania na forum różnych "ciekawostek" i czekanie na zainteresowanego:D