No tak - tym kropelkom na zdjęciach daleko do intensywnej zieleni malachitowej czy szmaragdowej. Jeżeli nie można ich uznać za te kluczowe, to trzeba zmienić ścieżkę. Tu jednak pojawia się kolejny problem interpretacyjny - Klucz A, pkt 5 (FN) dotyczący kształtu pleurocystyd. Na poniższej rycinie, korzystając z rysunków w FN zrobiłam zestawienie pleurocystyd z których trzeba wybrać:
5. Pleurocystydy (wąsko) utriform do lageniform, często rozwarte (rys. 589F, 591A-C - zaznaczyłam je na czerwono)... 6
- Pleurocystydy lageniform do stożkowych, często ostre (fig. 591D-E, 593A-E - obramowałam na zielono)... 10
Wybór początkowo jest bardzo trudny ale po analizie pierwszego wariantu i powiązanych z nim gatunków decyduję się na wariant drugi (zielony) i przechodzę dalej do pkt 10. Tu też wybieram drugi wariant bo kapelusz nie jest zabarwiony na fioletowo i zapach jest inny lub niewyraźny (u moich grzybków był niewyraźny).
W pkt 11 wybieram "nie na łajnie" i idę do pkt 14, gdzie jest pytanie o "korzenie" a ja mam znów wątpliwości bo w terenie nie sprawdziłam tego dokładnie. Delikatnie obskubuję teraz podsuszone trzony i wybieram wariant "korzeniowy":
W pkt 15 odrzucam pierwszy wariant ze względu na szerokość zarodników i odrzucam drugi wariant bo ostrza blaszek u moich grzybków nie są zabarwione na czerwono.
Wracam do ścieżki "bez korzeni" i idę do pkt 18, dalej do 19 i 20, w którym wybrany wariant pierwszy cofa mnie na ścieżkę "korzeniową" i "czerwonoostrzową" do pkt 17 wskazując na
Ps. orbicularis (wariant drugi odrzucam ze względu na wielkość kapeluszy i liczbę blaszek).
Wszystkie cechy opisujące w kluczu
Ps. orbicularis pasują do moich grzybków przyjmując za kluczem, że "korzeń" jeśli jest to ma długość 5-15 mm (ale może też go nie być), a ostrza blaszek mogą być słabo zabarwione na czerwono albo nie.
Czy tym razem to jest właściwa ścieżka w kruchaweczkowym labiryncie? Czy to rzeczywiście może być
Ps. orbicularis?