niestety, bez mikroskopu da się tylko powiedzieć, że żółty
masz zasuszony okaz?
#117
od października 2013
Stworzenie na grzybku to Tetrodontophora bielanensis i należy do tzw. żywych skamieniałości. Możesz napisać w jakiej części Polski zdjęcie robione?
(wypowiedź edytowana przez Jurek_r 08.września.2021)
Wszelkie obserwacje i próby smakowe już nic nie wniosą. Jak zbierzesz, zasuszysz to prześlij, sprawdzę co to za jeden:D
#118
od października 2013
Jeszcze raz upominam się o lokalizację. Może być ogólnie.
Pozdrawiam
Wysłałem dwukrotnie wiadomość prywatną.Pozdrawiam
#119
od października 2013
Witam,
Dziękuję. Znalazłem, niestety prywatne wiadomości trafiały do spamu u mnie na skrzynce mailowej. Jeśli ktoś wcześniej na tym forum próbował się ze mną skontaktować, a nie odzyskał odpowiedzi to przepraszam.
Lokalizacja jest dla mnie istotna ponieważ ten gatunek Collembola jest uznawany za typowo górski. Wydaje mi się, że jest to jednak gatunek po prostu leśny związany z bukiem i jodłą. Chociaż w świerszczynach też go spotykałem. Locus typicus podawane spod warszawskich Bielan było uważane za przypadkowe. (Teoria była taka, że wraz z wodami Wisły podczas powodzi gatunek ten tam przywędrował w XIXw, po czym po paru latach wyginął). Dwa lata temu z owych Bielanach zostały zmieszczone w necie zdjęcia osobników Tetrodontophora. Ponadto sam go często widuję na Jurze K-C, znajdywany jest w Górach Świętokrzyskich i pod Sandomierzem. Dlatego jest to dla mnie takie interesujące.
Pozdrawiam
Clavulinopsis helvola
Poproszę o dane do etykiety: miejsce zbioru, data zbioru