• owady na grzybach podziemnych
#904
od czerwca 2005
Z hodowlą owadów z grzybów podziemnych idzie mi nawet lepiej niż wcześniej opisywałem. Również z tych owocników, które szybko zapleśniały udało się pozyskać okazy muchówek. Tak więc w zasadzie z wszystkich przesyłek, jakie otrzymałem od Tomka Kryszczyka i Marcina Fałdzińskiego wyhodowałem jakieś owady. Były to muchówki ewidentnie związane z grzybami (zbiór rośnie, będzie oznaczony i mam nadzieję dane opublikowane), jak i trochę chrząszczy, głównie kusaków złapanych przypadkowo, bądź polujących na innych mieszkańców grzybów.
Ostatnio otrzymałem grzyby zasiedlone ewidentnie przez chrząszcze związane z grzybami podziemnymi, w tym Leiodes cinnamomea (Panzer, 1793) co niezmiernie mnie ucieszyło. Dzięki Marcin :)))
Jesień, to okres szczególnie sprzyjający występowaniu imago chrząszczy związanych z grzybami podziemnymi. Polecam się więc pamięci koleżanek i kolegów :)
#888
od listopada 2006
Jacku, odzywam się po dłuższej przerwie z dobrze znanymi Ci owadami z trufli letniej (których nazw już nie pamiętam). Wczoraj stwierdziłem je na trufli którą oznaczyłem jako
trufla wydrążona - Tuber excavatum .
Znalezisko wymaga jeszcze weryfikacji, gdyż ten gatunek trufli według dostępnych mi informacji, jak dotychczas nie został stwierdzony w Polsce!
Posiadam fragmenty już baaardzo dojrzałych owocników z mieszkańcami:-)
Czy podesłać?
#907
od czerwca 2005
Oczywiście będę bardzo wdzięczny, tym bardziej, że widzę larwy i nie wiadomo, jaki gatunek to będzie. Każda informacja o biologii i niższych stadiach rozwojowych jest bardzo cenna.
Jutro organizujemy warsztaty entomologiczne na temat Diptera i mam nadzieję poważnie ruszyć z tematem much wyhodowanych w tym sezonie na grzybach podziemnych, które od Was dostałem.
#908
od czerwca 2005
No i co pewnie ważniejsze, gratuluję znaleziska :))) Widzę, że Spinmaster ma silną konkurencję w odkrywaniu nowych podziemnych ;) Trzymam kciuki za Wasze sukcesy.
A zdjęcia też bardzo fajne, liczę że pozwolisz je wykorzystać!
#779
od lipca 2002
Gratulacje Marcin - to raczej na pewno Tuber excavatum. Niestety to już trzecie stanowisko. Pierwsze znalazła prof.Ławrynowicz pod Żywcem w trakcie międzynarodowego zlotu hypogeistów dwa lata temu. Drugie znalazłem ja we wrześniu w kamieniołomie wapienia - mojej oazie beskidzkiej:-))
Ale znalezisko i tak jest super:-))))
Cos mi się zdawało, że miało Cię nie być w Polsce?
#889
od listopada 2006
Tomek - fajnie, że wpadłeś:-) i dzięki za pocieszające info:-(
A tak się napaliłem! Kiedyś kupię tą czeklistę...
Co prawda z trzeciego jestem zadowolony, ale już nieco mniej. W sumie to mój szósty gatunek trufli z Gór Świętokrzyskich (czwarty oznaczony). Czy zostawiłeś mi choć jedną truflę odkrycia?
To prawda, miałem wyjechać, ale.... plany mi się nieco pokrzyżowały:-))) Tak naprawdę, to nie mam ochoty wyjeżdżać, no ale jestem zmuszony uskładać na porządny mikroskop itp. podobny sprzęt badawczy. Mam cholerne wymagania!
Jacek, te białe robaczki żerowały pod ziemią, prawie na co piątej trufli wydrążonej. Zdjęcia możesz wykorzystać, zresztą na dniach podeślę Ci kilka na priva.
Małych "mieszkańców" wraz z "domkami" wysyłam już poniedziałek:-)
#4566
od sierpnia 2002
Poza tym, że wszystko co pokazujecie, co wygrzebujecie spod ziemi jest cudowne i zapierające dech w piersiach, to nasunęło mi się takie spostrzeżenie: grzyby zmuszają do emigracji zarobkowej. Ja to rozumiem CAŁKOWICIE, ale pewnie ktoś normalny by kompletnie nie wiedział o co chodzi..... ale się narobiło.
#780
od lipca 2002
Trafiłeś Pimpek:-))) Właśnie wróciłem z Lofotów, gdzie PRACOWAŁEM jako przewodnik wędkarski:-)))))) Wprawdzie mikroskop już mam ale parę dni temu nabyłem na Allegro kilka tomów flory polskiej za trochę ponad...1000 zł, zarobione na obczyźnie:-))). Tym samym do kompletu flory brakuje mi już tylko jednego tomu.
No to już masz komplet, dzisiaj wysyłam Ci brakujący tom ;)
acha, to już teraz wiem kto mi je sprzątnął sprzed nosa...
#896
od listopada 2006
cytat:Ostatnio otrzymałem grzyby zasiedlone ewidentnie przez chrząszcze związane z grzybami podziemnymi, w tym Leiodes cinnamomea (Panzer, 1793) co niezmiernie mnie ucieszyło. Dzięki Marcin :)))
Te malutkie, 5 mm długości chrząszcze spotkałem we wrześniu na bardzo dojrzałych już owocnikach
Tuber mesentericum i
Tuber aestivum Oto rzeczony
Leiodes cinnamomea na
Tuber aestivum Widoczne na fotografii dwa otwory w trufli, to jego robota:-) Chrząszczyk ten drąży otwory, ale nie wiem po co? Wychodzi, że trufle to jego jedzonko:-)
ludzie... ja mam to coś w domu....
skąd to się bierze? to coś jest grzybożerne prawda?
ale moje grzybki są suszone... jeeej please help
Niedawno znalazłem purchawicę olbrzymią z lokatorami takimi jak na foto wyżej, być może inny gatunek ale na pogląd wzrokowy wyglądem niczym się nie różniły, no może ciut ciemniejszy odcień brązu, rozmiar 3-5mm.
#5567
od maja 2006
Nur, te o których piszesz to z pewnością chrząszcze z innej beczki, to raczej coś z rodzaju Pocadius, być może P. adustus albo P. ferrugineus.
Jacku, czy możesz napisać w jaki sposób przechowujesz owocniki grzybów żeby wyhodować jakieś chrząszcze?