Ponidzie Lipiec 2021 Na utwardzonej drodze leśnej z łupkiem wapiennym. Gdzie, jak gdzie ale tam jest wapienia najwięcej w Polsce. Kilkadziesiąt owocników, największe max. średnica 3,5 cm.
Pozwolicie Kochani, Mirek i Romek Że nie będę jeszcze grzebał w kluczach i będę prosił o Wasze wskazówki. Jeszcze kilka kolekcji... żeby się opatrzyć z Peziza.
Micro: w końcu udał mi się się wysyp, ale tylko połowicznie, bo przy zmianie medium z H2O na CB zabiłem wszystkie zarodniki :-(. nie wiem jak to robić?
Spores ogólnie:
Ornamentacja:
Przekrój: tutaj mój komentarz: na całej powierzchni wydaje się, że jest Textura globosa Natomiast przy bacznej obserwacji, Exctal excipulum pojawia się Textura incricata
Medullary excipulum - textura globosa
I właśnie tutaj: Textura intricata
Subhymenium:
ASCI wymiar:
Parafizy:
Reakcja na jod: IKI+ ASCI zabarwiają się na brązowo, Wierzchołki ASCI - na niebiesko
Piszesz, że po zastosowaniu CB zabiłeś zarodniki! ... tak powinno być, wszystko w porządku. CB służy do obserwacji ornamentacji a nie zawartości zarodników dlatego wymagane są również zdjęcia w H2O.
Co do kolekcji to mogłeś "pojechać" po kluczu Hohmeyera i doszedłbyś do grupy: succosa, infuscata, succosella. Pogłówkuj sam:)
Dzięki Mirek. Pisząc o zabiciu zarodników, chodziło mi o mechaniczne w czasie wymiany medium z H20 na CB, po prostu je pogniotłem - nie umie tego delikatnie zrobić …
"Zapadanie" się ścian zarodników w CB jest normalnym zjawiskiem, szczególnie niedojrzałych, chociaż i tak część "zapada się". No chyba, że masz na myśli popękanie ścian, to faktycznie objaw zgniecenia.
Jeszcze kilka uwag co do wymiany medium. Zazwyczaj, jesli wysyp jest obfity, za pomocą żyletki możesz podzielić go na dwie i więcej grup, nie musisz wymieniac medium. Jesli masz skąpy i musisz robic na tym samym preparacie to nie podnoś szkiełka podczas wymiany bo zarodniki wypływają i możesz je stracić. Po próbie z wodą przykryj delikatnie szkiełko kawałkiem ręcznika papierowego i potrzymaj tak kilka sekund, ręcznik wyciągnie wodę. Następnie na granicy szkiełka połóż kroplę innego medium np CB. Powinno samo przeniknąć pod szkiełko nakrywkowe, czasem trzeba trochę odczekać. Jeśli nie, to czymś bardzo ostrym ale zarazem bardzo cienkim, może być zyletka, podważasz delikatnie szkiełko nakrywkowe i medium powoli wnika pod nie. I po sprawie:)
No dobrze, to jeszcze zapytam... czy ktoś ma Hohmeyera w edytowalnym pdf. Bo ja nie mam i nie potrafię wpisywać do translatora niemieckich znaków. W łeb sobie strzelić można...
Zawsze byłem zdania, że zamiast ryby lepiej podarować wędkę:)
Wg. mnie też to ona, ale tym razem podpowiedziałem grupę a podejrzewam, że bez tego miałbyś problemy? Nie sprawdziłeś barwy soku a klucz o to pyta, więc pewnie nieco pobłądziłbyś? ... uczulam na ten detal!!!