#125
od lipca 2007
Dziś byłam w lesie Łagiewnickim. Jest sporo podgrzybka złotawego i ma on wyraźnie dwie wersje, które występuja rozdzielnie to znaczy na odrębnych stanowiskach.
Zdjęcie zrobione już w domu, bez szczegółów, bo o wygląd kapeluszy tu najbardziej chodzi. Z lewej taki typowy, z prawej taki aksamitno ciemny. Wszystkie miały trzonki z karminowym zabarwieniem w dolnej części.
Według książeczki Aurela Dermka "Grzyby znane i mniej znane" oprócz typowego podgrzybka złocistego istnieje odmiana okazła (Xerocomus chrysenteron var robustus). W innych książkach o grzybach takiego rozróżnienia nie ma. Jak to jest z tym podgzrybkiem - ma odmiany czy nie ?
To bardzo zmienny gatunek i różne odmiany są w jego obrębie wyróżniane. Jednak na tyle niejasne są kryteria ich wyróżniania, że lepiej jest zostawić go bez wyróżniania tych odmian.
#128
od lipca 2007
Dzięki, akurat ten grzyb odróżniam w każdej postaci od maleńtasa do starego kapcia, tylko ta sprawa odmian mnie zainteresowała. No może problemem byłoby odróżnienie od tego drugiego podgrzybka, który ma też kapelusz po wierzchu spękany na poletka, ale nie ma czerwonych odcieni w wygryzionych miejscach czy na trzonie. Ale on chyba jest znacznie rzadszy.