OK, czas ujawnić tego typa, zdjęć na razie wstawiać nie będę, w dojrzewalni czekaja jeszcze moje zbiory do mikroskopowania.
Brałem pod uwagę trzy znane mi z literatury gatunki o bardzo podobnych cechach:
granularis, acroornata oraz sepiatra.
Czekałem na wysyp żeby wyeliminować P. acroornata, zarodniki całkowicie gładkie wiec ten gatunek odpada.
Zostaje nam wobec tego dwa z których do P. granularis nie mam szczegółowego opisu ale ten gatunek wytwarza owocniki jaśniejsze, kształtu bardziej kielichowatego i na zewnętrznej powierzchni powinien posiadać wyraźne krosty. U tych jedynie cos na ich podobieństwo występuje na krawędzi owocnika.
Pozostaje więc P. sepiatra do której cechy pasują idealnie. Bardzo rzadki gatunek nie wiem czy w Polsce notowany?
Wobec tego myślę, że w pewnym stopniu zrekompensowaliśmy koszta wysyłki:)
Tak jak mówiłem zdjęcia później albo jesli nie masz nic przeciwko to wrzucę do swego atlasu w "INNYCH ZNALEZISKACH", u siebie mogę w lepszej rozdzielczości.
EDIT: zapomniałem wspomnieć, że cechy identyczne do tych prezentowanych wyżej, ciemniejszych, bardziej podobnych do tego gatunku. Tu jednak podejrzewam, ze ostatnie zdjecie prezentuje owocniki mocniej nawodnione?
Mniejsza z tym, drugi to jest dopiero "gagatek":)
Peziza na pewno ale w życiu nie widziałem z taką budową owocnika. Miąższ złożony z dwóch warstw +/- o jednakowej grubości. Szczególnie interesująca jest warstwa dolna złożona z prostopadle ułożonych, maksymalnie wydłużonych komórek. Z tą kolekcja nie będą przelewki. Czesi masa takiej drobnicy opublikowali ale opisy są tak szczątkowe, że z ich prac nie da sie skorzystać.
Dorobie zdjęcia i chyba skorzystam z koła ratunkowego jakim jest forum Asco-France.
Zamieszczam zdjęcia tekstur, może komuś skojarzą się z jakims gatunkiem.
Zarodniki gładkie bez zawartości: Me = 16.8 × 9.8 µm ; Qe = 1.7
(wypowiedź edytowana przez mirek63 11.czerwca.2021)