Przy okazji następnej wysyłki wrzuć mi te dojrzałe a dlaczego to zaraz wytłumaczę.
Zastanawiają mnie mimo wszystko barwy owocników, nietypowe i to bardzo jak na ten gatunek ( mam na myśli P. badioconfusa). Na stan dzisiejszej wiedzy o podobnych, nic mi nie przychodzi do głowy innego, tym bardziej, że cechy które obejrzałem pasują do tego gatunku.
Zarodniki z odpowiednią ornamentacją, wewnątrz pomimo, że materiał suchy to udało się w kilku zarodnikach zaobserwować typowe mikrogranulki, bardzo ładnie ułożone biegunowo ale nie pokarzę tego bo mi zupełnie zdjęcia nie wyszły ... ostrość poszła nie tam gdzie trzeba.
Wielkość zarodników w dolnej granicy ale bardzo dużo jeszcze worków z zupełnie niedojrzałymi wiec to jest do zaakceptowania i właśnie do sprawdzenia na tych starszych. Jak dla mnie ewidentnie niedojrzałe.
Me = 17 × 9.2 µm ; Qe = 1.8
Taka niebieska+/- barwa w przekroju też jest typowa dla tego gatunku. Masz może zdjęcie owocnika od spodu, żeby zobaczyć czy u podstawy powierzchnia zewnętrzna również jest w takiej tonacji? Na suchych tego nie zobaczy się.
Wiosenna pora też odpowiednia dla niej ... ale inne też teraz rosną?
Warstwa środkowa obecna co tez do niej pasuje.
Zdecydowanie nazwałbym ją w tej chwili Peziza cf. badioconfusa.
"cf" ze względu na barwy i zbyt małe zarodniki.
Kolekcję koniecznie trzeba zachować bo ciekawa (za jakiś czas może być gatunek podzielony) no ale z tym nie ma problemu dzięki Błażejowi i jego fungarium:)
Może więcej jak rzucę okiem na dojrzalsze ale za rok jak pokarzą się ponownie, może uda sie mikroskopować żywe. Przy lepszej dokumentacji mógłbym poprosić o konsultację.