#10432
od października 2007
Nigdy tego gatunku nie badałem ale cechy morfologiczne wydają mi sie podobne do Hypoxylon macrocarpum, chociaż z topoli chyba nie był notowany?
#10438
od października 2007
Jeśli chodzi o substrat, to topola jest w domyśle. Jakoś pokrój tego padłego drzewa, tego co z niego zostało, nasunął mi na myśl właśnie topolę, ale nic do taboretu sobie przybić nie dam ;-)
Hypoxylon macrocarpum znalazłem niedawno w innym miejscu
http://grzybiarze.eu/forum/index.php?topic=5053.msg31043#msg31043 Tam pasowało mi wszystko, zarodniki, barwienia, substrat. Tutaj te barwienia są inne, do tego różne w zależności od "części" owocnika i one ( ponoć tak ważne ) zbijają mnie z tropu.
Nie jestem w zupełności przekonany co do skuteczności testu KOH przy identyfikacji Hypoxylon.
Kiedyś robiłem specjalnie próby w tym kierunku. Nie dość, że barwa różni się od miejsca pobrania próbki i w zależności od wieku owocnika to już zupełnie inne wyniki uzyskałem stosując różne stężenie KOH.
Również czas miał duże znaczenie. Próbki po określonym czasie zmieniały barwę, każda inaczej w zależności od użytego stężenia KOH. Prawdziwa tęcza (przepraszam, zapomniałem, że tego słowa teraz nie można używać:) )
Ogólnie ujmując: według mnie cecha bardziej pomocnicza, chociaż w niektórych przypadkach uważana za decydującą np: Hypoxylon fuscoides i bliźniaczy H. fuscum.