Pomimo dobrych zdjęć trudno jednoznacznie powiedzieć co to jest. Raczej należy wykluczyć gmatwka dębowego. Rurki są zbyt jasne a i czerwonawa skórka na wierzchołku owocnika wyklucza ten gatunek.
A może to jakaś Datronia ?
Datronia na pewno nie, bo widziałem na żywo, Antrodia może być, ale ponieważ nie widziałem jej na żywo, nie powiem z całą pewnością
#1790
od maja 2006
Flora Polska tom III.
Rodzaj Antrodia P. Karst. - jamczatka.
"Między powierzchniową włoskowato-filcowatą górną powierzchnią kapelusza, a właściwym miąższem znajduje się cienka warstewka ciemniejszej grzybni, widoczna na pionowym przekroju kapelusza jako ciemna linia. Miąższ kapelusza koloru drewna, w starości brunatnawy, sztywno skórzasty. Pory koliste do labiryntowych".
Dysponujesz możliwością wykonania przekroju?
W Polsce wg prof Domańskiego występują dwa gatunki A. stereoides i A. mollis.
Ten twój to najprawdopodobniej Antrodia mollis, gdyż:
"Powierzchnia kapelusza za młodu miękko owłosiona, aksamitna, orzechowobrunatna lub umbrowa, potem naga sadzowatobrunatna do prawie czarnej..."
(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 15.września.2007)
#212
od lutego 2007
Brałem pod uwagę, że to jest jamczatka wielkopora (Datronia mollis). Niestety nie mogę zrobić przekroju bo mój eksykat załatwiła mi moja mała córeczka, gdy się suszył wzięła go do zabawy i go wcięło. SZKODA !!!
Jedno jest pewne, że grzyb ten rósł niedaleko starego pnia sosnowego.
A ja mogę tylko dodać, że to na pewno nie jest jamczatka wielkopora, z którą miałam już przyjemność wielokrotnie się spotkać.
#1793
od maja 2006
Korzeniowiec wieloletni na gałęzi?
wydaje mi się że lubuje się w pniakach, a raczej w drzewach po których dosyć szybko pozostają tylko pniaki.
Datronia i Antrodia to jedno. Hm...
(wypowiedź edytowana przez piotrekchacha 16.września.2007)
#214
od lutego 2007
Mirku ale nie pasują mi coś pory do Korzeniowca wieloletniego. U mnie są one dużo większe i dłuższe. Również ich kolor według mnie jest dużo jaśniejszy niż u korzeniowca.
Dużo większe pory tzn? około 2/mm ?
Skłaniam się do tego, że najbardziej pasuje mi do Antrodia heteromorpha. Lecz ja fachowcem nie jestem.
#216
od lutego 2007
Mirku pewnie masz rację bo jestem jeszcze laik w tej materii grzybowej. Jestem pewien, że ten pieniek sosnowy był na małej skarpie, a tego grzyba znalazłem poniżej skarpy w małej norce. Prawdopodobieństwo, że rósł na korzeniach sosny jest prawie 100%. Wyrwałem go stamtąd, aby zrobić zdjęcie (było za ciemno) i zabrać na suszka. Wydawało mi się, że pory miał większe jak na wszelakich zdjęciach które widziałem dotyczących korzeniowca, ale pewnie się mylę. Dzięki Mirku - przyjmuje wstępnie jako Heterobasidion annosum
Dzięki Mirku. Oznaczam go jako Heterobasidion annosum.