#4401
od października 2009
Witamy w klubie:-)
Jeśli chodzi o kamerę to najlepiej byłoby gdyby to była kamera Delty,ale wchodziłem ostatnio na ich stronę i mają tylko jakieś wypasione wersje(w moim przypadku miła Pani przez telefon rozwiązała problemy)
Robiłeś regulację oświetlenia?
#4402
od października 2009
Obniżyłeś i z powrotem podniosłeś kamerę(albo odwrotnie)
Obraz musi być ostry na matrycy kamery(kamera musi być na odpowiedniej wysokości)
z oświetleniem próbowałem po konsultacjach z Grażyną.Czyli jeszcze spróbować znaleźć ostrość- zapisywać ewentualnie całe obroty srebrnego elementu wobec nieruchomego/szarego/ który podnosi się lub opuszcza kamerkę i wtedy patrzyć na ekran czy wyostrzy-płynnie kręcić czy też robić np. po pół czy całym obrocie i po zatrzymaniu ostrzyć za każdym razem śrubą mikro?
Więcej niż obrót nie robiłem/w lewo czy prawo/ bo obraz na ekranie ,,było blisko,, ostrości ale jednak nie to.
#4403
od października 2009
Spróbuj to robić z włączonym mikroskopem,komputerem i kamerką.
U mnie jest tak jak mam ostry obraz w okularach mikroskopu to na ekranie mam trochę rozmazany,jak patrzę na ekran to muszę delikatnie pokręcić śrubą mikrometryczną żeby wyostrzyć na ekranie.
#6666
od lipca 2005
Z tego co wiem, sprzęt jest fabrycznie nowy (tylko mikroskop powystawowy). Kamerka sama w sobie nie ma obiektywu. Jej obiektywem jest obiektyw mikroskopu. Kamerka nie ostrzy automatycznie, tylko poprzez pokrętło mikrometryczne w mikroskopie. Jeśli przez okular mikroskopu Marcin widzi ostro, a poprzez kamerkę na monitorze tej ostrości nie daje się uzyskać, to moim zdaniem przemywanie obiektywu nie pomoże, bo problem tkwi w kamerce, czy raczej tak jak podejrzewamy - w odległości jej matrycy od preparatu.
Moim zdaniem warto spróbować regulacji wysokości osadzenia kamerki. Tubusem robiłabym np. po pół obrotu i po każdym jego przekręceniu, próbowała wyostrzyć śrubą mikrometryczną. Jeśli nie będzie poprawy przy kręceniu tubusem w prawo, to wtedy bym wróciła do pierwotnego ustawienia (które zaznaczyłeś sobie na tubusie) i takie same próby wykonała z kręceniem w przeciwnym kierunku. Każdą próbę zmiany wysokości osadzenia kamerki dokumentowałabym zdjęciem w celach porównawczych, czyli np.:
- pozycja wyjściowa (1) > ostrzenie > zdjęcie 1
- pół obrotu w prawo > ostrzenie > zdjęcie 2
- kolejne półobrotu w prawo > ostrzenie > zdjęcie 3 itd. do 2-3 pełnych obrotów, a później od punktu wyjścia to samo w lewo. Po wykonaniu serii prób w każdą stronę porównałabym wszystkie wykonane zdjęcia i oceniła różnice.
Jeśli nie uda się uzyskać zadowalających efektów przy żadnej pozycji to wtedy bym się zastanowiła nad zwrotem kamerki i kupnem dedykowanej do tego mikroskopu z Delty (nawet jeśli będzie trzeba poczekać).
pomyliłem zdjęcia, z zarodnikami wyślę po pracy
Do Delty zawsze lepsza Delta niż inny producent ;-). Dla mnie bardzo przyjezdne oprogramowanie. Jesli masz możliwość - wymień kamerkę na Deltę. Jesli nie możesz zwrócić - szkoda kasy -zostaw ta co masz.
#4406
od października 2009
No cóż zdjęcia są moim zdaniem akceptowalne,widać nawet nierówności belek na szkiełku mikrometrycznym.
Te ostatnie zdjęcia zarodników moim zdaniem są kiepskie. Znacznie ostrzejsze były zdjęcia z Helvella.
Zgadzam się, kamerkę odesłałem, mam nadzieję że z Deltą będzie lepiej.
Dziękuję wszystkim za opinie.
Za późno, oddałem i mam nadzieję że z ,,dedykowaną,, Delty pójdzie lepiej. Śrubkami operowałem o czym napisałem wcześniej/wyżej