Bardzo dziękuję Przemku za Twoją sugestię:-) Przemyślałam ją, prześledziłam opisy i ścieżki klucza pod tym kątem i myślę, że to jest bardzo dobry trop:-) Co prawda rozmiary zarodników, a zwłaszcza szerokość nie całkiem się zgadzają, jednak na niektórych stronach podawane są okazy o zbliżonych rozmiarach do tych u "mojego" grzybka, np. tu:
http://microshongos2garciabona.blogspot.com/search/label/Hyphodontia%20quercina Pomiary zarodników robiłam też w IKI (po próbie amyloidalności) - były nieco mniejsze: 5,6-7,6 x 2,7-3,4 µm (średnio: 6,5 x 3,1 µm), Q: 1,8-2,6 (średnio 2,1):
Sądzę, że taka niewielka różnica w rozmiarach może być też wynikiem zmienności regionalnej (ewolucja toczy się dalej).
Dla uzupełnienia dokumentacji dodaję też zdjęcie strzępek:
Podczas moich dotychczasowych prób rozszyfrowania tego gatunku, największą uwagę zwracałam nie tylko na zarodniki (przez co - trzymając się kurczowo rozmiarów, nie mogłam trafić na właściwą ścieżkę) ale też na ilustracje cech mikro. I nie mogłam niczego dopasować, bo na przeglądanych rycinach nie było podobnych główkowatych cystyd z inkrustacją. Informacje o nich znalazłam dopiero po Twoim Przemku ukierunkowaniu w opisie gatunku, przy czym okazało się, że to nie są cystydy tylko cystydiole, a ich obecność należy do cech kluczowych.
O tych inkrustowanych główkach wspomniał też Darek w tym wątku:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/28416.html O substracie w opisie gatunku napisano: "Nie ogranicza się do Quercus, ale jest zbierany na wszystkich gatunkach liściastych drzew, takich jak: Fagus, Betula, Corylus, Alnus, Populus, Malus i Ulmus". Taki sposób sformułowania zdania oznacza, że nie można wykluczyć też innych gatunków.
Podsumowując - myślę, że ten okaz można uznać za oznaczony jako Hyphodontia quercina, a jeśli ktoś ma odmienne zdanie, to chętnie się z nim zmierzę:-)