#6594
od lipca 2005
A dlaczego nie czarka austriacka? Te dwa gatunki są tak do siebie podobne, że nie da się ich odróżnić "na oko" po cechach makro.
Austriacką znajduję w typowym dla niej środowisku lasów łęgowych z topolą,olchą i wierzbą...a tu całkiem odmienny habitat .Ja tylko tu zakładam że to może być szkarłatna...wiem że po cechach makro to niemożliwe dlatego z chęcią przesłał bym je do badań.
Mariusz, a badał ktoś tamte, że wiesz, że to austriackie?
#4340
od października 2009
Środowisko to ma chyba mniejsze znaczenie,ja swoje czarki austriackie znajdowałem i w borach sosnowych z udziałem leszczyny i w grądach i w podmokłych olszynach jak również w zarośniętych wierzbą rowach melioracyjnych.
Czarka austriacka jest stosunkowo pospolita i ogromna większość znalezisk w PL to ona.
Tak jak napisał Romuald, a np. środowisko łęgowe może z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać na czarkę austriacką.
W moich okolicach czyli Kazimierski Park Krajobrazowy położony na podłożu lessowym w przewadze na pokładach skał wapiennych na kilkadziesiąt stanowisk czarek, tylko 3-4 miejscówki były z czarką szkarłatną. Co więcej w tych miejscówkach cz. autriacka wypiera cz. szkarłatną (dane sprzed 2 lat)
W ubiegłym roku nie sprawdzałem, ale źle widzę przyszłość cz. szkarłatnej :-(
Bogusław, o ile dobrze pamiętam to ileś lat temu wysłałem Ci czarki z kilku miejsc (nie łęgowych) i żadna z nich nie była czarką szkarłatną.
(wypowiedź edytowana przez bobson 03.stycznia.2021)
Tak, a ja parę lat temu obiecałem Ci wstępną/pobieżną selekcję obydwu gatunków w terenie przy pomocy bardzo mocnej lupy :-(
Może uda się w tym roku wczesną wiosną?
Pozdrawiam.