Tych grzybów spotkałem kilkanaście byly takie co ważyły około 2 kilogramów i nie mieściły sie do reklamowki cieżko ich spotkać ale są miejsca w ktorych rosną...
Niestety grzyb o nazwie żagiew wielogłowa to nie to... inaczej wygląda ma głowki podobne do borowika jadanlnego(ale bardzo małe)
W smaku niewiele sie rożni od borowika a powiedzial bym nawet ze jest smaczniejszy...
Edit1: Ze zdjec ktore wyszukałem na internecie najpodobniejsza fotografia to: https://www.bio-forum.pl/messages/7259/107602.jpg tylko ze po osiagnieciu najwiekszego rozmiaru caly czas ma taki sam krztałt głowek i nie jest kropkowany...
(wypowiedź edytowana przez gruchi 08.września.2007)
Żaden z tych grzybów nie jest podobny;( jednak trzeba bedzie poczekac na odpowiedz osob ktore widziały tego grzyba na żywo:)
#1724
od maja 2006
Pierwszy typ Marcina jest dobry Dendropolyporus umbellatus - żagiew wielogłowa,
a jeśli chodzi o ten gatunek, to w Polsce znajduje się na liscie gatunków chronionych.
Może to i Dendropolyporus umbellatus - żagiew wielogłowa ale dalej uwazam ze to nie on szkoda ze nie mam wiecej fotografi:(
#694
od listopada 2006
Ważne, że był smaczny:-)
He, he ... wierzę (naiwnie), że po raz ostatni go konsumowałeś. Bo rzeczywiście oba grzyby objęte ochroną.
Ale spokojnie możesz go zgłosić do rejestru grzybów rzadkich i chronionych. Jak nie teraz to w przyszłości.
Ok zglosze go:) jak znajde czas(pewnie dzis;pp) ale czekam na wasze dalsze propozycje bo nie jestem pewny czy to on:)
1 i 4 link to chyba to inne raczej nie:( dziekuje za pomoc;)
#4065
od kwietnia 2004
Zdjęcia są dość niedokładne. Grzyb może być po przejściach. Nie przyszedł Wam, panowie, do głowy siedzuń, czyli dawniej szmaciak, równiez chroniony?
Paweł - baraniówka to nazwa regionalna - dlatego nie znajdziesz jej w żadnym atlasie i literaturze. Chyba, że atlas podaje również nazwy regionalne, a autor ją zna.
#1728
od maja 2006
Jakżesz moze mi przyjść do głowy siedziuń, kiedy wyraźnie na niewyraźnych zdjęciach
widzę wiazkę trzonków z kapeluszami?
Ja tego u siebie nie widzę. Podałam tylko propozycję.
Na obydwu linkowanych w pierwszym poście zdjęciach widnieje z całą pewnością żagiew wielogłowa [okółkowa], obecnie wg Index Fungorum - Polyporus umbellatus (Pers.) Fr.(1821). Od zeszłego roku namierzyłem 6 "miejscówek" tego chronionego grzyba. Pięknego i fotogenicznego - dwa największe stanowiska odwiedzam często przy okazji grzybobrań, fotografując w miarę pojawu owocniki w różnych stadiach rozwojowych od "niemowlaka" po "zejściówki" :)