super, gdzieś to zgłaszać? na grzyby.pl jest napisane że jest bardzo rzadki, a nie widzę stanowisk dla Wrocławia w GREJu
Pytanie podstawowe: czy masz pobrane i zasuszone owocniki?
- jesli tak to oczywiście warto zgłosić chociaż jego rzadkość jest trochę "naciągana".
Nie mam owocników. Skoro identyfikacja ze zdjęcia jest możliwa, to czy owocnik jest niezbędny?
W wypadku H. mucida nie jest wymagany, gdyż jest to gatunek chroniony. Można zgłosić na podstawie zdjęć, choć eksykat jest zawsze mile widziany...
Dziękuję, to ma sens. Aczkolwiek przydałaby się też jakaś baza z mniejszymi wymaganiami, żeby dane na temat występowania były szerzej dostępne. To pozwoliłoby przynajmniej zorientować się co do występowania charakterystycznych grzybów lub ich rodzajów, rozróżnić rzeczywiście rzadkie, a rzadkie na papierze. GREJ ma dosyć wysoki próg wejścia. Z chęcią widziałbym inaturalist w tej roli, ale póki co oznaczenia dla Polski są tam prawie nieistniejące (zwykle z powodu złej jakości zdjęć i braku dodatkowych info, oznaczających grzyby też jest tam niewielu).
Gdybym był lepszy w programowaniu to mógłbym zrobić interaktywne narzędzie z danymi GBIF i inaturalist na research grade. Cóż, może to projekt na przyszłość ;)
Wspomniany "wysoki próg wejścia" jest spowodowany, leżącą na sercu twórców bazy, wiarygodnością danych. iNaturalist jest pełen błędów lub nieudokumentowanych danych - nie tędy droga.
W założeniu w GREJ każde zgłoszenie jest weryfikowane przez kustosza, a więc poprawność oznaczenia jest potwierdzona (oczywiście błędy się zdarzają, ale to marginalne przypadki).
Stąd wymóg suchego okazu (poza gatunkami chronionymi lub zgłoszeniami z rezerwatów i parków narodowych - choć w tych przypadkach kustosze często kręcą nosem na niepewność oznaczenia:D).
Dostępność suchych okazów jest ważna z dwóch powodów:
- umożliwia, w przyszłości, weryfikacje poprawności oznaczeń specjalistom (co w wielu grupach grzybów, ze względu na ich "skomplikowanie" ma istotne znaczenie);
- w przypadku grzybów, których systematyka ciągle się zmienia (są opisywane nowe gatunki, gatunki znane są dzielone na kilka bardzo podobnych etc.) możliwość sięgnięcia bo materiał i powtórka badań ma istotne znaczenie.