Tytułem informacji.
Prace organizacyjne nad bazą trwają. Obecnie najważniejsze są ustalenia dotyczące procedury akceptacji/weryfikacji zgłoszeń.
Z jednej strony baza nie powinna być "śmietnikiem" z rekordami niewiadomej i nierównej wartości. Z drugiej nie powinna umrzeć z niewydolności weryfikacji. Ania długo ale owocnie nad tym dumała - wyniki przedstawię niebawem - i będzie to już regularny start bazy.
Dziękuję za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia - nawet jeśli nie pojawiły się jeszcze po "zmoderowaniu" "na wizji", to pomagają nam testować różne przypadki i niuanse.
Dotychczasowe uwagi także pomagają w szlifowaniu regulaminu bazy. Np. kwestia jak dokładnie podawać lokalizację co mnie też nurtuje. Żywię tu obawy podobne jak Marek Kozłowski - aby nie zadeptano.
Na kilku przykładowych swoich zgłoszeniach wypracowałem sobie taki konsensus - w przypadku gatunków "nieinteresujących dla 99.997%" społeczeństwa nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać nawet b. dokładnie lokalizację - może nawet da to napęd popularyzatorski - może to obudzić żyłkę eksploratora u kogoś kto
interesuje się choć trochę grzybami aby odszukać to miejsce we właściwej porze. Dla pozostałych to bez znaczenia.
Drugi fakt to że takie grzyby "bez znaczenia ekonomicznego" w masie tysięcy innych rekordów bazy po prostu stają się dla niezainteresowanych obojętne.
Jednak z gatunkami potencjalnie interesujacymi szersze kręgi, czy to zasadnie, czy wskutek ignorancji, np. Psilocybe sp., Inonotus obliquus, itd. nie można pozwolić sobie na podanie w łatwodostępnym miejscu szczegółowej lokalizacji. Bo jest duże ryzyko "że zadepczą".
W tym wypadku lokalizacja kwadratem ATPOL (10km x 10km) będzie wystarczająca, a szczegółowe dane "dla nauki" będą w papierowej notatce czy przy torebce zielnikowej.
Szczegóły w regulaminie jak zredaguję to co Ania proponuje.
Na zakończenie jedna z atrakcji - szkicowa wersja mapek jakie będzie można robić na podstawie danych - czerwonymi kropkami są zaznaczone środki kwadratów siatki ATPOL.