Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czarna maź na jodle kalifornijskiej?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 12 maja 2020) «

#14803
od maja 2009

2020.04.06 12:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Widocznie łagodna zima w tym roku była doskonała dla tego pasożytniczego grzyba. Poprzednie lata objawy porażenia były bardzo minimalne, do tego stopnia, ze nie zwracałem na nie uwagi. Poza tym w tym roku zauważyłem masowe pojawienie sie na gałęziach jodły owadów, które gromadzą sie szczególnie na dolnych stronach gałezi w miejscu pojawienia sie grzyba. System obronny jodły widoczne zadziałał bo próbuje zalać wszystko żywicą co objawia się obfitymi wyciekami spływającymi nawet na ziemie pod jodłą.
Wiekszość na zdjęciach ... a pytanie do znawców tematu: czy da sie to jakoś zahamować i uratować drzewo?

#3285
od czerwca 2014

Zgłoś się do Marcina Piątka - powinien być z tą tematyką na bieżąco:
"Grzyby sadzakowe na ozdobnych roślinach drzewiastych w środowisku miejskim - diagnostyka sprawców zespołu chorobowego w oparciu o innowacyjne zintegrowane analizy kultur in vitro oraz sekwencji DNA wielu loci, 2018–2021, Narodowe Centrum Nauki (projekt no. 2017/27/B/NZ9/02902)".

#14804
od maja 2009

2020.04.06 14:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Ano właśnie, liczę na to że Marcin tu zajrzy, temat mu bliski.

Miałem jakiś stary preparat grzybobójczy więc dziś już nieco spryskałem ale drzewo ma juz z osiem/dziewięć metrów wysokości więc wyżej na razie nie sięgnę. Żeby się na darmo nie natrudzić dlatego pytam. W zasadzie jestem przeciwnikiem stosowania chemii ale czasem dla roślin ozdobnych robię wyjątki.

Dzięki za namiary na literaturę ale przyznam się, że ten temat zupełnie mnie nie "porywa".

#1521
od września 2004

No więc temat jest mi rzeczywiście bliski bo go w zespole rozpracowujemy w ramach projektu grantowego.
Punktem wyjścia jest owad a konkretnie mszyca. Mszyca żywi się sokami rośliny, pobiera z soków białko a resztę wydziela w postaci spadzi. Na liściach pokrytych spadzia lub sokami rośliny rozwijają sie grzyby sadzakowe - one nie są pasożytami bo nie wnikają w tkanki rośliny ale rozwijają się epifityczne. Te czarne naloty to właśnie grzyby sadzakowe a nie żywica. W takim zespole grzybów sadzakowych może być ponad 50 gatunków grzybów choć dominuje kilka. U Ciebie na zdjęciach są co najmniej dwa dominujące, strzępki to będzie jakiś Trichomerium a te brykiety to Aureobasidium pullulans.

#14805
od maja 2009

2020.04.06 15:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Wielkie dzięki Marcinie!!!:)))
Jeśli dobrze zrozumiałem to wystarczy środek owadobójczy a grzyb nie będzie miał gdzie rozwijać się?
Czyli dobrze wspomniałem że klimat do tego w pewnym sensie przyczynił się. Poprzednie lata ze wzgledu na częstsze przymrozki te mszyce tak masowo nie pokazały sie a zatem i grzyb pokazywał się sporadycznie.
Jeszcze raz wielkie dzięki!

#1522
od września 2004

Tak, spryskać na mszyce.
Z klimatem może być coś na rzeczy. Ostatnio jakby częściej i w większym nasileniu te grzyby sadzakowe się pojawiają, np. na lipach w dwóch ostatnich latach naloty powodowały że liście były całe czarne.

#14806
od maja 2009

2020.04.06 19:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
OK! - to mnie pocieszyłeś bo tego drzewa jest mi na prawdę szkoda.
Jeszcze tylko nadmienię, że tak wielkich mszyc, chyba jeszcze nie widziałem. Najbardziej "wypasione" dorównują gabarytami biedronkom. Na innych drzewach też mi sie okresowo pokazują ale te w porównaniu z tymi to "mikrusy".
Dzięki!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2020 « starsze wątki (do 12 maja 2020) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji