#3379
od października 2009
Gratuluje:-)
Od jakiegoś czasu łupało mnie w gnatach,jak nic M.Gryc książkę pisze o grzybach PK
Jak na razie jeszcze nie książka,ale....
(wypowiedź edytowana przez roto 10.lutego.2020)
Serdecznie gratuluję Mirku! Bardzo ładny Atlas i z pewnością będę z niego często korzystać:-)
Książka też jest! Świeżynka - ja jeszcze jej nie miałam w ręku, ale dzisiaj chyba do mnie przyjdzie. Mirek od kilku dni ma ją na półce. Wspomina o niej na stronach gatunków, które są w niej ujęte.
Mirku imponujący atlas! GRATULACJE :-)
I dzięki za współpracę! Kawał dobrej dokumentacji!
#6018
od lipca 2005
Czekałam aż ktoś o tym oficjalnie napisze:-)
Serdecznie gratuluję wszystkim Autorom!:-)
Czy będzie jakaś możliwość nabycia tego dzieła?
(wypowiedź edytowana przez Grazyna_domian 10.lutego.2020)
#107
od października 2007
Znakomity atlas, miło popatrzeć, a fotki super.
#2531
od września 2006
Bardzo fajnie wyszedł ten HTML :) Czytelny, przyjemny układ, ładne kolorki, obszerna zawartość. Szacun.
#2448
od października 2006
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej #9
2020.02.10 23:31
Anna Hreczka
Gratulacje Mirku :-) Nie obejrzałam jeszcze dokładnie, ale zapisałam w ulubionych i w wolnej chwili zagłębie się w atlas. Na książkę też się piszę i pytam jak Grażynka, czy będzie możliwość nabycia?
Mirku, Tobie bardzo gratuluję "e-atlasu", a całemu Zespołowi Redakcyjnemu potrzebnej, nowatorskiej i ciekawie zapowiadającej się publikacji o mykobiocie Puszczy Knyszyńskiej.
Znając dociekliwość Mirka i ogromną pasję całego teamu z Anią na czele - pozycja ta zapewne wkrótce okaże się zaledwie przyczynkiem, albo co najwyżej pierwszą częścią niekończącej się opowieści o grzybach tych okolic. :D
Mirek brawo Ty. Jestem pełen podziwu, włożonej pracy i poświęcenia. Dzięki twojemu wysiłkowi będziemy mogli wszyscy lepiej poznać świat grzybów który nas otacza.
#9275
od października 2007
Mirek, podziwiam samozaparcie w tworzeniu tego dzieła i gratuluję efektu :)
Gratulacje wielkie. Ogromna praca, podziwiam bardzo.
Jeżeli jest dostępna książka to z wielką przyjemnością bym nabył :)
Nie wiem czy na miejscu, ale dodałbym jeden gatunek. Być może umieściłeś go, ale nie mogę go znaleźć. Jeśli tak to przepraszam :)
Gdybyś potrzebował dokładniejszej lokalizacji to postaram się opisać miejsce.
Dentipilis fragilis
2018.11.18 - rez. Krzemionka, Puszcza Knyszyńska
(wypowiedź edytowana przez bobson 12.lutego.2020)
Skoro wam podoba się to mi tym bardziej:) ... ale może dosyć pochwał i końcu ktoś zaproponuje jakieś poprawki?
Dziękuję serdecznie wszystkim za opinię!!
Co do książki, to może już niektórzy wiedzą, ale większość pewnie nie, więc kilka słów wyjaśnień. Jeśli ktoś wyobraża ją sobie jako atlas to nic bardziej mylnego.
Wydanie zostało podzielone na dwie części. Na poczatku, czyli cos około 1/3 stanowi część popularna ... opisy siedlisk i takie tam "bajery":) Większość niestety zajmuje lista gatunków występujących w PK ... ponad 1200 gatunków więc podejrzewam, że książka nie dla wszystkich będzie atrakcyjna. Zdjęć oczywiście też nie brakuje ale tylko w miarę wolnej przestrzeni.
Kilka słów w kwestii nabycia egzemplarzy.
Każdy z nas dostał pewna pulę i chętnie podzielimy się z Wami. Problem polega jednak na tym, że pewnie wszystkim nie wystarczy tych co my posiadamy. Czy uda się "wyrwać" więcej? ... trudno powiedzieć! W każdym bądź razie początkowo, przy wysyłce będziemy starali się rozesłać ją tak, żeby trafiła do wszystkich rejonów Polski. Bardzo proszę wobec tego o wyrozumiałość.
Robercie! - jeśli to jest Twoje znalezisko i chcesz żebym go umieścił w atlasie to nie ma sprawy. Możesz mi podesłać zdjęcia a dorobię stronę oczywiście z wyraźna adnotacja o znalazcy. Kwestia jeszcze pozostaje tylko poprawności oznaczenia ... czy było jakoś weryfikowane?
Jacku! - tu nie samozaparcie a systematyczna praca. Spokojnie przez około dziesięć lat wszystko sie rejestrowało i zbierało do "kupy" i jakoś samo tak wyszło:) W sumie to sam dziwię się że to działa? Nigdy z pisaniem stron nie miałem do czynienia ... ale czego to na wujek Google nie podpowie:)
Jeszcze raz tylko podkreślam, że to nasza wspólna praca, bo bez tego zgranego zespołu nic by z tego nie wyszło, więc jeszcze raz wszystkim dziękuję!
No i oczywiście serdecznie podziękowania wszystkim pozostałym autorom książki, za to, że jak lwy zaangażowali się do tego projektu. "Troszeczkę!!!" czasu musieli poświęcić! Błażej to już czasem miał chyba nieco dosyć? ... nie zazdroszczę mu, musiał zweryfikować kilka tysięcy stanowisk a terminy mieliśmy nieco napięte!
Z tego co wywnioskowałem, to wydawcą jest Natura 2000,Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej czy też... i pozycja nie będzie dostępna na wolnym rynku?
Jeśli pojawi się taka możliwość, to też jestem zainteresowany wersją drukowaną ;-)
Nie było tak źle:D
Uprzedzając pytania i prośby - swoje egzemplarze autorskie oddałem Ani, sobie zostawiłem tylko 2 sztuki.
(wypowiedź edytowana przez ramayana 13.lutego.2020)
Wysłałam wczoraj do Grażynki, Ani i Roberta. Boguś - Ty dostaniesz z puli Mirka :-)
Tak, jak pisał Mirek - to nie jest atlas. Mimo sporej liczby zdjęć, to głównie omówienie różnorodności grzybów tego kompleksu leśnego wraz z dłuuuugiiimmm wykazem gatunków z lokalizacjami.
Książka jest wynikiem:
a) pomysłu Marka Wołkowyckiego
b) zbioru danych mykologiocznych przy okazji roślinnego opracowywania operatów rezerwatów Puszczy Knyszyńskiej przez Marka W.
c) mrówczej pracy i dociekliwości oraz dokumentacji Mirka
d) podjęcia się "ogarnięcia całości" i "nadania formy" przeze mnie i Błażeja
e) dobrej współpracy z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, który zdobył środki na sfinansowanie druku.
f) decyzji naszej czwórki - tak, robimy to.
g) tak, jak pisze Mirek - wzajemnej wymiany wiedzy na bio-forum.
Wielkie dzięki dla Wszystkich bioforumowiczów za uczestniczenie w tej platformie mykologicznego wspierania się!!
I żeby było sprawiedliwie to muszę nadmienić, że Ania z Krzyśkiem, tydzień ze swojego urlopu poświęcili na "koczowanie" w Puszczy Knyszyńskiej celem jej lepszego poznania ... bez dostępu do sieci telefonii komórkowej i o ile nie mylę się, z internetem też mieli cieniutko:)))
- prawdziwy powrót do natury:)))
Wobec tego punkt:
"d) podjęcia się "ogarnięcia całości" i "nadania formy" przeze mnie i Błażeja"
... ulega rozszerzeniu!
Zaskakujące nieco pytanie ... o to nie trzeba pytać:))
- to oczywiste!
Sławek Magier zgodnie z zapowiedzią bardzo sympatycznie i rzetelnie zaprezentował na kilku grzybowych grupach FB "Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic." w wersji elektronicznej :-)
Znalazł się jednak głos krytyczny, który cytuję poniżej.
Wygląda mi to na pewne niezrozumienie funkcji, przeznaczenia jak i odbiorcy strony Mirka.
Ocenę tej wypowiedzi pozostawiam każdemu z osobna.
"Piotr Ordecki Bardzo dużo ciekawych informacji :). Ale trochę jakby na jedno kopyto z innymi podobnymi portalami... Trochę drażni to, że strona nie jest responsywna (lub ma ograniczoną responsywność). Trochę też nie pod użytkownika (który z zasady nie zna nazw, a najczęściej widzi lub ma fotografię). Jak ja bym widział taką stronę? Jak najbardziej systematyka wskazana jest, jednak wchodząc na taką stronę jako "zielony" chciałbym zobaczyć co mogę spotkać w lesie (z grzybków) jak dzisiaj pójdę (i na początek to co rzuci mi się w oczy - w lesie - a potem to, czego będę musiał szukać). Brakuje też (jak wszędzie) takiego podziału grzybków na popularne (które pewnie spotkamy w lesie w określonym okresie czasu), mniej popularne i "dla szczęśliwców". Poza tym mile byłoby widziane dużo różnych fotografii dla grzybków (jeżeli przy tym byłyby pokazane cechy szczególne, po których można rozpoznać - byłoby super (ludzie bardziej kojarzą obrazki niż opis tekstowy))... To tak w skrócie
Piotr Ordecki No i jeszcze grzybki podobne (od najbardziej możliwych do znalezienia do najmniej...) łącznie z cechami rozróżniającymi (w tym fotografie) - to bardzo istotna informacja i pożądana przez "grzybiarzy" :)"
Nie korzystam z facebook więc odpowiedzi udzielę w tym dziale!
Poradników dla grzybiarzy jest ogromna mnogość więc Piotrek niech lepiej skorzysta z czegoś w tym stylu. To nie atlas zawiera nieodpowiednie treści a po prostu zainteresowania/oczekiwania Piotrka są zgoła inne.
Krytyka w ogóle bez sensu! Dotyczy jakiegoś poradnika dla grzybiarzy a przecież już sama nazwa "Grzyby Puszczy Knyszyńskiej i okolic" jasno wyjaśnia, że niniejsza strona czymś takim nie jest!
Sytuacja podobna do tej, jakby krytykować książkę telefoniczną o zbyt dużą ilość bohaterów a brak akcji.
Nie wiem jakim cudem Piotrek wywnioskował, że to jest jakiś poradnik dla grzybiarza?
Odniosę się jeszcze do zdania" Trochę drażni to, że strona nie jest responsywna (lub ma ograniczoną responsywność)."
Nie tworzyłem tych stron dla laika który chce sobie pooglądać jakieś ładne fotki grzybków. Gdyby było inaczej bez sensu byłoby zamieszczanie zdjęć mikroskopowych .. chyba, że ktoś chodzi do lasu z mikroskopem:)
Coś za coś. Treść jest zbyt duża żeby dostosować ją jednocześnie do wszystkich urządzeń. Moim założeniem było, żeby na kompie można było wygodnie nawigować pomiędzy stronami. Myślę, że mi się to w miarę udało?
Oczywiście, że się jak najbardziej udało :-)
Raczej nie udzielam się na FB, ale dosyć systematycznie przeglądam, pozwolę więc sobie zacytować Twoją powyższą wypowiedź, co by się ludzie nie sugerowali tymi opiniami Piotrka.
Boguś! - sam wiesz, że mój rejestr/atlas Grzyby Puszczy Knyszyńskiej nie jest przeznaczony dla przeciętnego grzybiarza którego interesują grzyby tylko jako obiekt konsumpcji wobec tego taka krytyka mnie nie zraża.
No cóż, niektórzy chcieliby żeby im wszystko podać "na tacy" ale jak na kilku calach smartfona jasno i wyraźnie ukazać różnice pomiędzy gatunkami. "Bułka z masłem" jeśli chodziłoby o porównanie dwóch gatunków ... ale przeważnie ich jest zdecydowanie więcej.
Ja to myślę, że za jakiś czas ci najbardziej wygodni to w ogóle nie będą musieli chodzić do lasu. Robota się wyśle i po sprawie:)) Nazbiera, przygotuje i poda na talerzyku:)
Póki co, to ja jednak wole sam to robić:)
Większość, tu na Forum, wie :-)
Jednak warto, aby mylne mniemanie o rejestrze/atlasie nie wprowadzało innych w błąd na "wszechwładnym" i niestety tragicznie dominującym w sieci FB :-D
Ileż to ciekawych i wartościowych forów bardzo osłabło lub wręcz umiera przez rzeczony FB :-(
#3383
od października 2009
Cóż, ludzie są próżni ;-(
Panowie! - to jakby tak na FB wrzucić info, że sromotnikowy jest "very, very good", to mielibyśmy lepsze żniwo niż koronawirus:)
A my to nie obumieramy, bo ja też nie używam FB tylko MeWe. Tam też była międzynarodowa grupa grzybowa. Wypisałem się z niej, kiedy została zdominowana przez smakoszy grzybów gwarantujących odmienne stany świadomości.
A tutaj to po prostu DOBRA ROBOTA.
Ostatecznie można postawić studnię, nie można przekonać wielbłąda aby się z niej napił - tak powiada arabskie przysłowie. Tym nie mniej stawiajmy studnie.
#6021
od lipca 2005
Książka dziś do mnie dotarła:-) Ogrom pracy i efekt przedni! Jeszcze raz serdecznie gratuluję - zarówno inicjatorom, jak i wszystkim, którzy nad tym dziełem pracowali! No i oczywiście serdecznie dziękuję:-D
#2450
od października 2006
Grzyby Puszczy Knyszyńskiej #32
2020.02.17 19:13
Anna Hreczka
Do mnie też dziś :-) Dzięki Aniu za przesyłkę. Świetna robota, edytorsko również doskonała. Cieszę się, że mam ją od już w swoim posiadaniu. Dla całej ekipy, z Mirkiem, Anią i Błażejem na czele, słowa uznania za ogrom pracy jaką włożyli w to dzieło :-) 216 stron, w twardej oprawie, ze świetnymi zdjęciami i listą gatunków... Jeszcze raz gratulacje :-)
Czy ja, jako nowy preżny “czlonek” bio-forum :-) moglbym uzyskac ta publikacje w wersji papietowej? Jakie musialbym spelnic kryteria?
no.. adres by się przydał ;-))
Zaiste nawet prosić nie śmiem, atoli jam tego dzieła autorów znamienitych nawet oprawy na żywo obaczyć, a zapachu farby drukarskiej doświadczyć nie godzien. :-)
:-))))
adres.... bo zgubiłam... :-))
Jestem najbogatsza w wolne egzemplarze autorskie, bo zaanektowałam Błażejowe
A
#3388
od października 2009
Jeśli starczy to i ja bym też z przyjemnością zaopiekował się takim dziełem.
Jeszcze mam kilka sztuk. Podeślij mi adres :-)
Ja swoje wczoraj rozesłałem, więc całe szczęście, że Ania coś tam jeszcze ma w zanadrzu:))
Chyba żartujesz? - ode mnie?
Wysłałem wczoraj po południu, już dotarła?
Dziękuję ślicznie i jednocześnie melduję, ze książka dotarła cała w nie naruszonym stanie :) Jest świetna. Jeszcze raz podziwiam ogrom włożonej pracy. Gratulacje wielkie dla autorów.
gdyby jeszcze były to reflektuję na egzemplarz :)
#3093
od kwietnia 2001
Dołączam się do gratulacji. Tak jak trafnie ująłeś - krok za krokiem, systematycznie i proszę - jest wartościowa rzecz.
#2283
od kwietnia 2004
Gratulacje i ode mnie. Spełniają się powoli moje wieloletnie oczekiwania, by naukę łączyć z nowoczesną techniką i technologią. To bardzo dobry krok z myślą o "wzrokowcach".
Miło mi, że się Marku S. odezwałeś, ale jeszcze przyjemniej usłyszeć właśnie od Ciebie, że ta moja praca ma jakąś wartość. Bardzo gorąco dziękuję za te słowa ... ale jeszcze serdeczniej, właśnie Tobie za to, że to Ty w bardzo dużej mierze byłeś inicjatorem tego. Czy wyobrażacie sobie świat bez tego forum? :(
Wszyscy, wszystkim gratulują i dziękują ale ja jeszcze zapomniałem podziękować jednej osobie, która z takim wariatem jak ja wytrzymała tyle lat i do tego tolerowała moją pasję. Pewnie domyślacie się, że mam na myśli moją żonę.
Mam pytanie a zarazem prośbę do wszystkich a szczególnie do osób które korzystają lub maja zainstalowana przeglądarkę "Opera".
Czy po otwarciu mojego serwisu o Grzybach Puszczy Knyszyńskiej na tej przeglądarce zauważyliście miganie strony jakby coś się ciągle przeładowywało lub nieustannie próbowało wczytywać.
Jednym słowem: czy strony Wam wyświetlają się stabilnie i nie mrugają???
Taka uwagę dostałem więc chcę sprawdzić czy u kogoś jeszcze wystepują takie problemy?? U siebie sprawdzałem również na Operze i nic takiego nie zauważyłem.
sprawdziłem i nic nietypowego nie zauważyłem
#3395
od października 2009
Przesyłka dotarła.
Dziękuję.
Kawał dobrej roboty.
Melduję, że biały kruk wszedł dzisiaj do ewidencji mojej biblioteki. :-)
Aniu, bardzo dziękuję za przesyłkę. Jeszcze raz gratuluję Mirkowi i pozostałym Autorom pięknego dzieła.
#9373
od października 2007
Nie ukazałem tego na zdjęciach ale on powinien mieć malutkie zarodniki.
Tak to będzie raczej ten gatunek:)
Wczoraj Mirki2 nieświadomie swoim wątkiem o Phelinus na wierzbie, podsunął mi pewien pomysł:)
Chciałem mu podać link do tej rosyjskiej strony ale wiadomo, musiałem sie nieco naszukać. Pozapisywane nieraz w pośpiechu więc nawet dokładnie nie wiedziałem gdzie:(
To mnie zainspirowało żeby dodać pewną zakładkę w moim atlasie (patrz): MENU POZIOME zakładka POMOC>>>LINKI ZEWNĘTRZNE
... jak na razie tylko próbka tego jak to miałoby wyglądać. W miarę wolnego czasu pouzupełniam. Sporo mam u siebie na dysku zapisanych, może przyda się i innym?
Oczywiście zamieszczam tylko najciekawsze, zbyt dużo też niedobrze.
Możecie też podawać, chętnie zamieszczę.
Piękna okolica i zdjęcia :)
#133
od listopada 2020
Witam,czy ksiązka jest gdzies dostępna?Chciałbym ja nabyc a niestety nie mogę nigdzie znalezć.Z atlasu internetowego często korzystam,świetna robota.
Nakład nie był zbyt duży a podejrzewam, że wolne egzemplarze które dostali autorzy już zostały rozdysponowane.
Do czytania w tej pracy, w zasadzie jest tylko dość obszerna i ciekawa charakterystyka PK autorstwa Ani, reszta to wykaz gatunków i stanowisk.
Dzięki za docenienie atlasu:) Utrzymanie go w dobrej kondycji niestety wymaga sporo czasu co odbija się ujemnie na pracy w terenie.
Cieszę się jednak, że przydaje się:)
Szkoda,kolekcjonuje ksiązki i atlasy i Twojej pozycji nie mam